Ndryshimi mes inspektimeve të "Awake"

33 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: de:Awake (Dream Theater); cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: pl:Awake (album Dream Theater))
v (roboti ndryshoj: de:Awake (Dream Theater); cosmetic changes)
| kopertina = Awake.jpg
| lëshimi = [[4 tetor]] {{M|1994}}
| inçizimi = Maj – Korrik 1994<br />One On One studios<br />Devonshire studio
| zhanri = [[Progressive metal]]
| zgjatja = 1:15:01
| label = [[Elektra Records|EastWest]]
| producenti = [[John Purdell]]<br />[[Duane Baron]]
| review =
| kronologjia =
[[4 tetor]] {{M|1994}}. Albumi është shumë më i rëndë dhe më i zymtë se albumet e mëparshme të bendit, si dhe është albumi i fundit me sintisajzeristin [[Kevin Moore]].
 
== Këngët ==
# "6:00" – 5:31 <small>(muzika nga Dream Theater, teksti nga Moore)</small>
# "Caught In A Web" – 5:28 <small>(Dream Theater, Petrucci/LaBrie)</small>
# "Space-Dye Vest" – 7:29 <small>(muzika dhe teksti nga Moore)</small>
 
== Anëtarët pjesëmarrës ==
* [[James LaBrie]] – [[vokalisti|vokal]]
* [[Kevin Moore]] – [[tastiera (instrument)|tastierë]]
* [[Mike Portnoy]] – [[bateritë (muzikë)|bateri]]
 
== Shënime ==
* Këngët 4,5,6 formojnë një [[suita|suitë]] tri-pjesëshe të quajtur [[A Mind Beside Itself]]. Ato janë të quajtura kështu në pjesën e brendshme të kopertinës së [[CD]]-së; sidoqoftë, në pjesën e jashtme të kopertinës këto këngë janë të rradhitura individualisht, duke mos u përmendur fraza "A Mind Beside Itself". Secila nga këto këngë është e treguar veçmas në CD, dhe Dream Theater zakonisht i trajtonjnë ato si këngë të veçanta (individuale) në koncertet e tyre. Por, sidoqoftë, ato janë performuar edhe së bashku (njëra pas tjetrës) në koncertin [[Live Scenes from New York]] me emrin "A Mind Beside Itself", pjesa I, II, dhe III.
* Ngjashëm, këngët "The Mirror" dhe "Lie" mund të thuhet se janë pjesë të një kënge të ndarë në gjysmë. Ato lidhen shumë rrjedhshëm në mes veti dhe gjasojnë shumë me pjesën e këngës "The Mirror" e cila përsëritet në mënyrë alternative në solo-n e "Lie". Edhe pse janë të shkruara nga anëtarë të ndryshëm të bendit, ato ndajnë temat e njëjta: tradhëtinë, besën dhe humbjen e kontrollës.
* Në një shënim të demos së albumit, Mike Portnoy shkruan: ''"Në prapavështrim, teksti i Kevin-it në këngën "6:00" dhe teksti i John-it në "Innocence Faded" tregojnë të dy anët e keqësimit të marrëdhënieve në mes tyre.
 
== Grafiku performues ==
'''[[Billboard 200]]''':
* ''Awake'' - #32
{{Dream Theater}}
 
[[CategoryKategoria:Dream Theater albume]]
[[CategoryKategoria:Albume 1994]]
[[CategoryKategoria:Progressive metal albume]]
 
[[bg:Awake]]
[[de:Awake (Dream Theater)]]
[[en:Awake (Dream Theater album)]]
[[es:Awake (álbum de Dream Theater)]]