Ndryshimi mes inspektimeve të "17 Dhjetor"

49 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: gu:ડિસેમ્બર ૧૭; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:17 ديسمبر)
v (roboti shtoj: gu:ડિસેમ્બર ૧૭; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Nëntor|Dhjetor|Janar}}
 
== Ngjarje ==
* [[1903]] - [[Vëllezërit Wright]] arritën të ftuturojnë me avionin e tyre Flayer dhe të kalojnë 37 në ajr. prelete čitavih 37 metara. Fluturimi ka zgjatë vetëm 37 sekonda.
* [[1989]]. - Në [[Rumania|Rumani]] shperthyen demonstratat masive kunder regjimit te diktatorit [[Nicolae Ceauşescu]],në ë cilat humbën jetën 1.000 njerz.
 
== Lindje ==
{{DHJETOR}}
 
* [[1975]] - [[Mayuko Aoki]], dubluese japoneze ([[seiyu]]).
 
== Vdekje ==
* [[1830]] - [[Simón Bolívar]], udhëheqës dhe ushtarak
* [[1919]] - [[Pierre-Auguste Renoir]], piktor francez
* [[1973]] - [[Charles Greeley Abbot]], astrofizicient amerikan
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[CategoryKategoria:Dhjetor]]
 
<!--interwiki-->
[[gd:17 an Dùbhlachd]]
[[gl:17 de decembro]]
[[gu:ડિસેમ્બર ૧૭]]
[[gv:17 Mee ny Nollick]]
[[he:17 בדצמבר]]