Dallime mes rishikimeve të "Koreja e Veriut"

17 bytes removed ,  12 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 216.185.29.68 (diskutimet) në versionin e fundit nga TXiKiBoT.
No edit summary
v (U kthyen ndryshimet e 216.185.29.68 (diskutimet) në versionin e fundit nga TXiKiBoT.)
Nuke North Korea!{{KUTIAKorea Veriore}}
'''Koreja e Veriut''', zyrtarisht '''Republika Popullore Demokratike e Koresë''' (koreisht: 조선민주주의인민공화국, ''Çosŏn Minququŭi Inmin Konghwaguk''), është vend i pavarur në Azinë Lindore, i shtrirë në gjysmën veriore të Siujdhesës Koreane. Kufizohet në veri dhe veriperëndim me Republikën Popullore të Kinës, në një pikë të skajshme verilindore me Rusinë, si dhe me [[Koreja e Jugut|Republikën e Koresë]] (Korenë e Jugut) në jug, përgjatë zonës së demilitarizuar koreane. Koreja e Veriut është nga kushtetuta republikë socialiste sipas ideologjisë vendore quçe. Ka sipërfaqe prej 120.540 km² dhe numëron 22.666.000 banorë, prej të cilëve mbi tre milion jetojnë në kryeqytetin Penjan.
 
13

edits