Dallime mes rishikimeve të "Lui Aragoni"

3 bytes added ,  13 vjet më parë
v
roboti ndryshoj: ru:Арагон, Луи; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: zh:路易·阿拉贡)
v (roboti ndryshoj: ru:Арагон, Луи; cosmetic changes)
Në një fazë të mëvonshme të jetës, Aragoni ka ndërruar pikëpamjet politike dhe është bërë anëtar i partisë komuniste, me ç'rast e ka përqafuar edhe realizmin socialist, ndërsa qëndrimin e vet të ri e ka paraqitur në traktatin ''Për realizmin socialist'' (1935). Në këtë frymë Aragoni ka shkruar një sërë romanesh, të botuara me titullin e përbashkët ''Bora reale''.
 
Gjatë Luftës së Dytë Botërore ka marrë pjesë në lëvizjen e rezistencës. Këtë tematikë ai e ka trajtuar në disa vepra (përmbledhja e poezive e vitit 1944 ''Të përshëndes, Franca ime'', romani ''Komunistët'' i vitit 1949 dhe ''Java e shenjtë'' i vitit 1958 etj.).
 
[[CategoryKategoria:shkrimtarë francezë]]
[[CategoryKategoria:lindje 1897]]
[[CategoryKategoria:vdekje 1982]]
 
]
[[pt:Louis Aragon]]
[[ro:Louis Aragon]]
[[ru:Луи Арагон, Луи]]
[[sr:Луј Арагон]]
[[sv:Louis Aragon]]