Ndryshimi mes inspektimeve të "20 Dhjetor"

53 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: gu:ડિસેમ્બર ૨૦; cosmetic changes
v (roboti ndryshoj: ar:ملحق:20 ديسمبر)
v (roboti shtoj: gu:ડિસેમ્બર ૨૦; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Nëntor|Dhjetor|Janar}}
 
== Ngjarje ==
* [[1924]] - [[Adolf Hitler]] është lruar nga burgimi pas nji viti , ( kaqenë i dënuar me 5 vite)
* [[1973]] - është varë kryeministri spanjol [[Louis Carrero Blanco]] në [[Madrid]]
* [[1989]] - trupat e [[SHBA]]-ve hyjnë në [[Panama]] për ta rrëzuar nga pushteti regjimin e [[Manuel Noriega]]
 
== Lindje ==
{{DHJETOR}}
* [[1832]] - [[Haxhi Zeka]], luftëtar shqiptar
* [[1838]] - [[Edwin Abbott Abbott]], shkrimtar anglez
== Vdekje ==
* [[217]] - [[Zephyrinus]], papë [[198]]-[[217]]
* [[1552]] - [[Katharina von Bora]], reformator gjerman dhe gruaja e [[Martin Luther|Martina Lutherit]]
* [[1937]] - [[Erich Ludendorff]], gjeneral gjerman në Luftën e Parë Botërore.
* [[1954]] - [[James Hilton]], shkrimtar britanez
* [[1968]] - [[John Steinbeck]], shkrimtar amerikan, Nobelist [[1962]]
* [[1982]] - [[Arthur Rubinstein]], pianist polako-amerikan
* [[1994]] - [[Dean Rusk]],minister i punëve të jashtme të SHBA-ve [[1961]]–[[1969]]
* [[1996]] - [[Carl Sagan]], shkrimtar dhe aastronom amerikan
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
[[CategoryKategoria:Dhjetor]]
 
 
[[Category:Dhjetor]]
 
[[af:20 Desember]]
[[gd:20 an Dùbhlachd]]
[[gl:20 de decembro]]
[[gu:ડિસેમ્બર ૨૦]]
[[gv:20 Mee ny Nollick]]
[[he:20 בדצמבר]]