Dallime mes rishikimeve të "Komisioni Evropian"

2.974 bytes removed ,  11 vjet më parë
Faqja u zëvendësua me ''''
v (roboti shtoj: ast:Comisión Europea)
(Faqja u zëvendësua me '''')
''
'''Komisioni Evropian''' (më parë i njohur si Komisioni i Komuniteteve Evropian) trupi [[ekzekutivi (qeverisës)|ekzekutiv]] i [[Bashkësia Evropiane|Bashkësisë Evropiane]]. Së bashku me [[Parlamenti Evropian|Parlamentin Evropian]] dhe [[Këshilli i Evropës|Këshillin e Evropës]], është një nga tre institucionet kryesore të Bashkësisë.
 
Roli kryesor i Komisionit është të propozojë dhe implementojë legjislacione dhe të mbikqyrë [[traktatet e BE]]-së, të cilat formojnë bazën ligjore të BE-së.
 
Komisioni përbëhet nga 25 Komisionerë, një nga çdo shtet anëtar i BE, që përkrahen nga një trup shërbyesish civil që ndahen në departamente të quajtuara [[Drejtorate të Përgjithshme]]. Komisioni është institucion i ndarë nga shtetet anëtare. Komisionerët nuk kanë të drejtë të marrin instrukcione nga shtetet anëtare dhe duhet të mbrojnë të drejtat e të gjithë qytetarëve të BE-së.
 
Komisioni drejtohet nga [[Drejtori i Komisionit Evropian|Drejtori]] (për momentin ky është [[José Manuel Durão Barroso]]). Zyra qendrore e Komisionit gjendet në [[Bruksel]] dhe gjuhët që përdoren janë [[gjuha angleze|anglishtja]], [[gjuha frenge|frengjishtja]] dhe [[gjuha gjermane|gjermanishtja]].
 
 
== Lidhje të jashme ==
*
 
{{BE-cung}}
 
[[Kategoria:Bashkimi Evropian]]
[[Category:Organizata evropiane]]
 
[[ar:المفوضية الأوروبية]]
[[arz:الكوميسيون الاوروبيه]]
[[ast:Comisión Europea]]
[[az:Avropa Komissiyası]]
[[bg:Европейска комисия]]
[[bs:Evropska komisija]]
[[ca:Comissió Europea]]
[[cs:Evropská komise]]
[[cy:Comisiwn Ewropeaidd]]
[[da:Europa-Kommissionen]]
[[de:Europäische Kommission]]
[[el:Ευρωπαϊκή Επιτροπή]]
[[en:European Commission]]
[[eo:Eŭropa Komisiono]]
[[es:Comisión Europea]]
[[et:Euroopa Komisjon]]
[[eu:Europako Batzordea]]
[[fi:Euroopan komissio]]
[[fr:Commission européenne]]
[[fy:Jeropeeske Kommisje]]
[[gl:Comisión Europea]]
[[he:הנציבות האירופית]]
[[hr:Europska komisija]]
[[hu:Európai Bizottság]]
[[ia:Commission Europee]]
[[id:Komisi Eropa]]
[[is:Framkvæmdastjórn Evrópusambandsins]]
[[it:Commissione europea]]
[[ja:欧州委員会]]
[[ka:ევროკომისია]]
[[ko:유럽 위원회]]
[[lb:Europäesch Kommissioun]]
[[lt:Europos Komisija]]
[[lv:Eiropas Komisija]]
[[mk:Европска Комисија]]
[[ms:Suruhanjaya Eropah]]
[[nl:Europese Commissie]]
[[nn:Europakommisjonen]]
[[no:Europakommisjonen]]
[[oc:Comission Europèa]]
[[pl:Komisja Europejska]]
[[pt:Comissão Europeia]]
[[ro:Comisia Europeană]]
[[ru:Европейская комиссия]]
[[sh:Evropska komisija]]
[[simple:European Commission]]
[[sk:Európska komisia]]
[[sl:Evropska komisija]]
[[sr:Европска комисија]]
[[sv:Europeiska kommissionen]]
[[tr:Avrupa Komisyonu]]
[[uk:Європейська Комісія]]
[[vi:Ủy ban châu Âu]]
[[zh:欧盟委员会]]
[[zh-yue:歐洲委員會]]
Anonymous user