Ndryshimi mes inspektimeve të "Malé"

13 bytes added ,  10 vjet më parë
v
roboti shtoj: it:Malé; cosmetic changes
v (roboti shtoj: it:Malé; cosmetic changes)
Malé (Gjuha Dhivehi: މ ާ ލ ެ) janë kryeqytet i Maldiveve. Ka një popullsi prej 81.647 banorë në vitin 2004, gjendet në në mes të Oqeanit Indian afër ekuatorit, si edhe si qendër ekonomike dhe administrative e vendit është gjithashtu porti kryesor tregtar.
 
=== HISTORIA ===
Themeluar nga portugezët, Malé në më të shumtën e kohës së fundit qëndronte në një protektorat britanik nga 1887 deri më 1965, më vonë të bëhet kryeqytet i shtetit të ri të pavarur të Maldiveve.
 
 
[[ace:Malé]]
[[id:Malé]]
[[io:Malé]]
[[it:Malé]]
[[ja:マレ]]
[[ka:მალე]]