Ndryshimi mes inspektimeve të "7 mars"

41 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: ur:7 مارچ ndryshoj: ar:ملحق:7 مارس; cosmetic changes
v (roboti shtoj: bcl:Marso 7)
v (roboti shtoj: ur:7 مارچ ndryshoj: ar:ملحق:7 مارس; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Shkurt|Mars|Prill}}
 
== Ngjarje ==
* [[1876]] - [[Alexander Graham Bell]] fitoi patentën për zbulimin e [[telefoni]]t.
* [[1887]] - Hapet mësonjëtoreja e parë në gjuhën shqipe në [[Korçë]].
* [[1911]] - [[Revolucioni]] në [[Meksikë]].
* [[1914]] - [[Princi Vilhelm]] arriti në [[Shqipëri]]] për të filluar udhëheqjen e vendit.
* [[1918]] - [[LPB]]: [[Finlanda]] krijoi aleancë me [[Gjermania|Gjermaninë]].
* [[1969]] - [[Golda Meir]] u zgjodh kryeministre e [[Izraeli]]t, gruaja e parë izraelite në këtë post.
* [[2006]] - [[Apple Inc.]] fitoi patentën për [[iPod]]-in.
 
== Lindje ==
{{MARS}}
* [[1693]] - [[Papa Clemens XIII]] (vdiq më [[1796]])
* [[1922]] - [[Hasan Kaleshi]] u lind në fshatin Sërbicë të Kërçovës është historian, etnograf, shqiptarë.
* [[1936]] - [[Georges Perec]], shkrimtar francez
* [[1939]] - [[Panajot Pano]], futbollisti me i madh shqiptar
 
== Vdekje ==
* [[322 p.e.s.]] - [[Aristoteli]], filozof grek
* [[1274]] - [[Tomas Akuinas]], filozof dhe shkencëtar katolik
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[Shqipëri]] dhe [[Kosovë]] - [[Dita e Mësuesit]]
* [[Kosovë]], [[Prekazi|Prekaz]] , [["Nata e Zjarreve"]].
 
[[CategoryKategoria:Mars]]
 
[[af:7 Maart]]
[[an:7 de marzo]]
[[ar:ملحق:7 مارس]]
[[arz:7 مارس]]
[[ast:7 de marzu]]
[[tt:7. Mart]]
[[uk:7 березня]]
[[ur:7 مارچ]]
[[uz:7-mart]]
[[vec:7 de marso]]