Ndryshimi mes inspektimeve të "Malé"

6 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:MaldivetMale-total.jpg|thumb|right|300px]]
 
Malé (Gjuha Dhivehi: މ ާ ލ ެ) janë kryeqytet i Maldiveve. Ka një popullsi prej 81.647 banorë në vitin 2004, gjendet në në mes të Oqeanit Indian afër ekuatorit, si edhe si qendër ekonomike dhe administrative e vendit është gjithashtu porti kryesor tregtar.