Dallime mes rishikimeve të "Follorina"

20 bytes added ,  17 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
'''Florina''' ose '''Follorina''' ([[Gjuha Greke|greqisht]]: Φλώρινα ''Florina''; [[Gjuha Bullgare|bullgarisht]]/[[Gjuha Sllavo-Maqedone|sllavo-maqedonisht]]: Лерин ''Lerin'') është një qytet i [[Greqi|Greqisë]] dhe qendra administrative e Rrethit të Florinës. Popullata e qytetit, sipas regjistrimit të popullsisë të vitit [[1991]], ishte 12,622 banorë. Emri i qytetit rrjedh nga fjala greko-maqedone φλωρός ''floros'' (χλωρός ''hloros'' në greken standarde) që përkthehet si "gjelbër" ose "freskët".
 
{{gjeo-cung}}
209

edits