Dallime mes rishikimeve të "Jáva"

81 bytes added ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
[[Figura:Gazeta_java.jpg|thumb|right|250px|Ballina e "Java" nga muaji maj 2006]]
Gazeta Java është një revistë e përjavshme që botohet në Kosovë. Dallon nga revistat tjera për shkak se shkruhet në gegërisht, dhe në shumë nga numrat e kësaj reviste ka artikuj, analiza dhe letra për gjuhën shqipe. Kryeredaktori i kësaj gazete Migjen Kelmendi shumë herë ka marr pjesë në debatin publik për gjuhën shqipe, dhe ka kërkuar rishikim të standardit të gjuhës së vitit 1972 ku nën trysnin politike u vendos që gjuha standarde shqipe kryesisht të bazohej në dialektin toskërisht, dialektin që flitet në jug të Shqipërisë, dialektin e [[Enver Hoxha| Enver Hoxhës]]. Një temë tjetër që është shtjelluar është edhe identiteti i shqiptarëve të Kosovës.
 
445

edits