Dallime mes rishikimeve të "Ylli"

36 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: xal:Одн)
v
'''Ylli''' është një trup qiellor i nxehtë dhe i shndritshëm në [[Gjithësia|gjithësi]]. Yjet janë zakonisht të përbërë nga
[[Hidrogjeni|hidrogjeni]] i cili me reaksionet berthamorebërthamore ne brendinë e yllit, shndërrohet në [[Heliumi|helium]]. Kur e tërë sasia e hidrogjenit është konsumuar dhe shndërruar në helium, atëherë ylli ka arritur fundin e jetës së tij. Në bazë te madhësisë që ai ka patur në fillim, mund të shpërthejë në një [[Nova]], ose në një Supergjigant te Kuq. Hapi i fundit i jetës së tij është humbja e të gjitha materialeve më të lehta, duke i mbajtur vetëm materialet metalike. Ne fund mund te mbetëtmbetet një yll me neutrone, i quajtur [[Pulsari|pulsar]], ose një yll i zi i quajtur "[[Vrima e zezë|biravrimë e zezë]]", ose nesë kemi patur yll të vogelvogël mund te mbesë një [[Xhuxhi i bardhë|xhuxh i bardhë]] ose i zi.
==Krijimi dhe zhvillimi i yjeve==
 
==Rrezatimi==
==Mosha dhe madhesiamadhësia==
 
==Renditja==
==Njësitë e matjes==
 
==Shiko edhe==
* [[Dielli]]
* [[Ylli Polar]]
 
==Lidhje te jashtme==
 
{{Astronomi-cung}}