Ndryshimi mes inspektimeve të "Ylli"

207 bytes added ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Figura:Starsinthesky.jpg|200px|right|thumb|Skaj yllformues i gjithësisë në [[Reja e Madhe Magelanike|Renë e Madhe Magelanike]]. Pamje të marra nga [[NASA]]/[[Agjencia Hapësinore Evropiane|ESA]].]]<br>'''Ylli''' është një trup qiellor i nxehtë dhe i shndritshëm në [[Gjithësia|gjithësi]]. Yjet janë zakonisht të përbërë nga [[hidrogjeni]] i cili me reaksionet bërthamore në brendinë e yllit, shndërrohet në [[Heliumi|helium]]. Kur e tërë sasia e hidrogjenit është konsumuar dhe shndërruar në helium, atëherë ylli ka arritur fundin e jetës së tij. Në bazë te madhësisë që ai ka patur në fillim, mund të shpërthejë në një [[Nova]], ose në një Supergjigant të Kuq. Hapi i fundit i jetës së tij është humbja e të gjitha materialeve më të lehta, duke mbajtur vetëm materialet metalike. Në fund mund të mbetet një yll me neutrone, i quajtur [[Pulsari|pulsar]], ose një yll i zi i quajtur "[[Vrima e zezë|vrimë e zezë]]", ose nesë kemi patur yll të vogël mund të mbesë një [[Xhuxhi i bardhë|xhuxh i bardhë]] ose i zi.
'''Ylli''' është një trup qiellor i nxehtë dhe i shndritshëm në [[Gjithësia|gjithësi]]. Yjet janë zakonisht të përbërë nga
[[hidrogjeni]] i cili me reaksionet bërthamore në brendinë e yllit, shndërrohet në [[Heliumi|helium]]. Kur e tërë sasia e hidrogjenit është konsumuar dhe shndërruar në helium, atëherë ylli ka arritur fundin e jetës së tij. Në bazë te madhësisë që ai ka patur në fillim, mund të shpërthejë në një [[Nova]], ose në një Supergjigant të Kuq. Hapi i fundit i jetës së tij është humbja e të gjitha materialeve më të lehta, duke mbajtur vetëm materialet metalike. Në fund mund të mbetet një yll me neutrone, i quajtur [[Pulsari|pulsar]], ose një yll i zi i quajtur "[[Vrima e zezë|vrimë e zezë]]", ose nesë kemi patur yll të vogël mund të mbesë një [[Xhuxhi i bardhë|xhuxh i bardhë]] ose i zi.
==Krijimi dhe zhvillimi i yjeve==
==Rrezatimi==