Ndryshimi mes inspektimeve të "Betim Muço"

1.067 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Leter Tabela Fillim}}
'''Betim Muço''' lindi në Tiranë, në vitin [[1947]], është shkrimtar shqiptar.
{{Letër portreti|boja="#F0C030"|Betim Muço}}
<!--{{Leter figura|Aristidh Kola.jpg}}-->
{{Leter emri| Betim }}
{{Leter mbiemri| Muço}}
{{Leter ditëlindje|1947}}
{{Leter vendlindje| Tiranë }}
<!--{{Leter ditëvdekje|13 prill 2004}}-->
<!--{{Leter vendvdekje|}}-->
{{Leter kombësia| shqiptare }}
{{Leter shtetësie| shqiptare, SHBA}}
{{Leter profesioni| shkrimtar}}
<!--{{Leter shënim|*}}-->
<!--{{Leter mirnjohje|[[#Mirënjohje]]}}-->
{{Leter Tabela Fund}}
'''Betim Muço''' lindi në [[Tiranë]], në vitin [[1947]], është shkrimtar [[shqiptar]].
 
== Edukimi ==
Studioi për fizikë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]]. Punoi fillimisht si mësues në [[Kruja|Krujë]]. Nga [[1974]] deri në [[2001]] punoi si sizmolog në Institutin e Sizmologjisë të Akademisë së Shkencave në [[Tirana|Tiranë]], ku fitoi gradat Kandidat i Shkencave dhe Doktor i Shkencave e më pas titullin Profesor. Veç krijimtarisë letrare origjinale dhe publicistikës ka përkthyer në shqip një sërë autorësh si Grin, Bellou, Mishima, Munro, Xhojs e Nabokov.
 
Nga viti [[2001]] jeton e punon në [[ShBA]].
 
== Edukimi ==
12.730

edits