Ndryshimi mes inspektimeve të "Eqrem Kryeziu"

520 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Leter Tabela Fillim}}
'''Eqrem Kryeziu''' lindi më [[15 shkurt]] të vitit [[1948]] në Pagarushë, në komunën e [[Komuna e Malishevës|Malishevës]], [[Kosovë]], është [[politikan]] dhe profesor i letërsisë shqipe, doktoroi në vitin 2007 në shkenca filologjike në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]].
{{Letër portreti|boja="#F0C030"|''Dr.'' Eqrem Kryeziu }}
<!-- {{Leter figura|ElenaGjika.JPG}} -->
{{Leter emri| Enkelejd }}
{{Leter mbiemri| Lamaj }}
{{Leter ditëlindje|15 shkurt 1948}}
{{Leter vendlindje|Pagarushë, Malishevë}}
<!-- {{Leter ditëvdekje|}} -->
<!-- {{Leter vendvdekje|}} -->
{{Leter kombësia| shqiptare}}
{{Leter shtetësie| jugosllave, kosovare}}
{{Leter profesioni| shkrimtar, filolog}}
<!-- {{Leter shënim|*}} -->
<!--{{Leter mirnjohje|}} -->
{{Leter Tabela Fund}}
''' Eqrem Kryeziu ''' lindi më [[15 shkurt]] të vitit [[1948]] në Pagarushë, në komunën e [[Komuna e Malishevës|Malishevës]], [[Kosovë]], është [[politikan]] dhe profesor i letërsisë shqipe, doktoroi në vitin 2007 në shkenca filologjike në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]].
 
Që nga themelimi i [[LDK]]-së në Kosovë dhe deri në kuvendin e tretë zgjedhor të degës ka qenë Kryetar i Degës së saj në Prizren. Pas zgjedhjeve të vitit [[1998]] është zgjedhur anëtar i kryesisë ndërsa pas atyre të vitit [[2006]] është zgjedhur nënkryetar i parë i LDK-së në Prishtinë. Përndryshe që nga viti [[1972]] Eqrem Kryeziu ishte i angazhuar në arsim.
12.730

edits