Dallime mes rishikimeve të "Ropica"

50 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
 
== Historia ==
Ne vitet e me hershme kishte qene nje burr i vertetketi qefhati dhe quhej Rrahim Zabergja, i qecili kishte shpetuar Hoxh Brezhnicen me antare te familjes se tij, nga cetniket serbe dhe malazez ku duke kaluar rastesisht neper fshatin Breznic(ku ishte duke shkuar mysafir ne llap me atin e shaluar mire),has ne rrethim te hekurt te shkieve e Malazezve qe i kishin be Kulles se Hoxhes dhe te gjith anetaret e familjes mbrenda ne Kull,duke ja ven zjarrin per ti djegur per se gjalli te gjith. Sod e ate dite kendohet nga rapsod te ndryshem kenga e Hoxhe Breznices ku i kendohet keti trimi te asaj kohe Rrahim Zabergja, i cili i doli ne ndihem asaj familje.Dhe jo rastesishte thuhet ne vargje te asaj kenge;Pa gajret Breznica ish kan asnjo Hoxhes nuk poj ndihmon,mysafir nje po qellon o Rrahim Zabergja i kan than....per me shum mund ti referoheni kenges qe kendohet nga shum Rapsod Kosovar ''kenga e hoxh breznices''.....Rrahim Zabergja ishte edhe shok shum i mire i Bislim Bajgores i cili shpesh bente konak ne oden e Rrahimit ne F.sh Ropic,ishte shok i mire me Bajqinovcet, Mehemt Gradica madje e ka quajtur edhe si baba aq raporte te mira qe kishte me te. Ne kohen kur ne f.sh. Novosell(Maxhunaj) ku ishte bashksi lokale e f.sh. Ropic ne ate kohe behet ,,odbornik'' Kerst Jkovi nje anti Shqiptar i madh e ku motra e tij e quajtur Jana e martuar per Ceka Janackovicin ne f.sh. Ropic po ashtu nje anti-Shqiptar , si fqinje fillojn ta provokojn Rrahimin disa her dhe e detyrojn qe ti rrah deri ne alivanosje.Pasi qe merr lajmin Kersta i mobilizon shkiet e Novoselles per te ju hakmerr Rrahimit dhe ne naten kritike kur e rrethojn dhe fillon shkembim zjarri ne (viti 1933),Bislim Bajgora me shok ishte duke ardhe mysafir dhe i del ne ndihem dhe shkiet ikun duke mos e arrit ta realizojn uredherin e odbornikut te tyre......Rrahim Zabergja ishte i vetem pa asnje vella,ai u martua dhe gjithsej i beri dhjet djem e kater vajza. Kishte vetem nje axhe te quajtur Selman Zabergja,Selmani kishte shtat djem ku njri nga ta me emrin Mehmet Zabergja u zhduk ne luften e dyte botrore pasi qe ishte CC-trup-ushtar Gjerman dhe kurr me per fatin e tij nuk eshte ditur sot e asaj dite.
Djemet e Rrahimit ishin;
1. Avdi Zabergja-(ish ushtar i Shaban Polluzhes)-------------------Tash i ndjer.
 
 
-Me von duke e par te arsyshme se koha po ecen para, dhe rinia duhet me domos qe te arsimohet,te dhjet vllezerit e lartcekur me mundin e pashoq dhe me parat qe i fitonin me djers duke punuar ne shkritoren e Trepces, pasi qe edhe krijuan familjet e tyre proritetprioritet kishin arsimimin dhe si rezultat i asaj perveq kater vllezerve,qe edhe ne ate kohe u arsimuna:Hashimi,Ilazi,Rrahamani dhe Osmani tani ju perkushtuna rinis,dhe arriten qe deri diku ta plotsojn deshiren , ata sot nxirren shum kuadro duke fillu nga ;Shaban (xhemajlXhemajl)zabergja Zabergja-arsimtar i gjhesgjuhes shqipe, Isuf (xhemailXhemail)zabergja Zabergja-arsimtar i gjuhes shqipe, Rrahim (avdiAvdi)zabergjaZabergja-arsimtar i matematikes, Ali (Avdi)zabergja Zabergja-arsimtar i gjhes shqipe, Agim (Hashim)zabergjaZabergja-ekonomis i diplomuar, Ditmire (hashimHashim) zabergjaZabergja-ekonomiste e diplomuar, Besim (qazimQazim)zabergjaZabergja-arsimtar i gjuhes shqipe, Naim (qazimQazim)zabergja Zabergja-shkolla e mesme e punve te mbrendshme, Shehide (qazimQazim )zabergja Zabergja -arsimtare e matematikes, Kosovare (qazimQazim )zabergjZabergj-profesoresh e edukates fizike, Avni (selimSelim)zabergja Zabergja-arsimtar i matematikes, Sami (selimSelim )zabergjaZabergja-profesor i edukates fizike, Fehmi (bajramBajram)zabergja Zabergja-ekonomist i diplomuar, Bekim (bajramBajram)zabergjekonomist Zabergja- ekonomist i diplomuar,Faton (ilazIlaz)zabergja Zabergja-ekomomist i diplomuar,Ylber(ilazIlaz)zabergjaZabergja-inxhinjer i diplomuari elektros, Fitim (halimHalim)zabergjaZabergja-fakultetin e komunikacioni, Flora (Rrahman)zabergja Zabergja-fakultetin e xehtaris, Bashkim (osmanOsman)zabergja Zabergja-fakultetin e arteve-piktor...SI dhe shum djem e vajza te tjer qe asnjeri nuk mbeti pa e kryer shkollen e mesme dhe sot punojn neper vende te ndryshme si ne Kosove ashtu edhe jasht saj.Vlen te ceket se sidomos arsimimi i vajzave qe ne ate kohe ishte e pa imagjinushme per shum ke, deri ne mbarim te shkolles se mesme kakan qen 100%.
 
== Gjeografia ==
Anonymous user