Dallime mes rishikimeve të "Ilirët"

514 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{bashkoji|Gjendja ekonomiko-shoqërore e Ilirëve}}
 
'''Ilirët''' kanë qenë një popull antiki lashtë dhe paraardhësit të popullit [[shqiptar]].
Të dhënat historike dhe arkeologjike pohojnpohojnë se ilirët ishin trashgimtarët e vetëm të pellazgve[[Pellazgët|pellazgëve]] (populli i parë që banojbanoi Ballkanin[[Ballkani]]n.)
 
Në lashtësi u krijuan marrdhënie mes fiseve ilire dhe [[Grekët e lashtë|grekëve]]. Në vitin [[342 p.e.r.]] [[Demosteni]] u përpoq të bënte për vete ilirët në luftë kundër [[Maqedonia|Maqedonasve]]. Në qindvjeçarin e II dhe III p.e.r. fisi ilir i [[Ardianët|ardianëve]] krijuan një mbretëri me qendër [[Shkodra|Shkodrën]]. Pas pushtimeve [[Roma e Lashtë|romake]] në fillim të qv.III mbretëria ilire u kufizua me gjysmën e saj veriore.
 
[[Image:IllyrianethnogenesisS.jpg|right|thumb|200px|Ethnogenesis of the Illyrians.]]
== Vendndodhja ==
Sipas [[Herodoti]]t trojet e ilirëve shtriheshin në shek e [[5. p.e.r]] nga Adriatiku në [[Morava]] në lindje dhe respektivishtpërkatësisht deri Etsch në perëndim.
 
[[Image:IlllyrianFootmanwithJavelins.jpg|thumb|right|150px200px|Depiction of a footman wearing a plumed pot helmet,
[[Hallstatt culture]] Bronze belt plaque from [[Vače]], [[Slovenia]], ca. 400 BC.]]
[[Image:IlllyrianFootmanwithAxeandJavelins.jpg|thumb|200px|right|[[Hallstatt culture]] Bronze belt plaque from [[Vače]], [[Slovenia]], [[400 BC]]]]
 
[[File:GreekMythologyChartCeltsGaulsIllyriansType.jpg|200px|thumb|right|Illyrius & siblings]]
 
[[Image:IlllyrianFootmanwithAxeandJavelins.jpg|thumb|right|[[Hallstatt culture]] Bronze belt plaque from [[Vače]], [[Slovenia]], [[400 BC]]]]
Sipas Herodoti trojet e ilirëve shtriheshin në shek e 5.p.e.r nga Adriatiku në Morava në lindje dhe respektivisht deri Etsch në perëndim.
[[File:GreekMythologyChartCeltsGaulsIllyriansType.jpg|thumb|right|Illyrius & siblings]]
 
== Referenca ==