Dallime mes rishikimeve të "Ilirët"

763 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{bashkoji|Gjendja ekonomiko-shoqërore e Ilirëve}}
 
'''Ilirët''' kanë qenë një popull i lashtë dhe paraardhësit të popullit [[shqiptar]].
Të dhënat historike dhe arkeologjike pohojnë se ilirët ishin trashgimtarët e vetëm të [[Pellazgët|pellazgëve]] (populli i parë që banoi [[Ballkani]]n.)
 
[[Image:IllyrianethnogenesisS.jpg|right|thumb|200px|Ethnogenesis of the Illyrians.]]
[[Figura:Balkans.jpg|right|thumb|200px|Ballkani në vitet [[582]] – [[612]] para dyndjeve sllave.]]
[[Figura:Illyricum.jpg|thumb|200px|right|Shtrirja e fiseve ilire.]]
== Vendndodhja ==
Sipas [[Herodoti]]t trojet e ilirëve shtriheshin në shek e [[5 p.e.r]] nga Adriatiku në [[Morava]] në lindje dhe përkatësisht deri Etsch në perëndim.
[[Image:IlllyrianFootmanwithJavelins.jpg|thumb|right|200px|Depiction of a footman wearing a plumed pot helmet,
[[Hallstatt culture]] Bronze belt plaque from [[Vače]], [[SloveniaSllovenia]], ca. 400 BC.]]
[[Image:IlllyrianFootmanwithAxeandJavelins.jpg|thumb|200px|right|[[Hallstatt culture]] Bronze belt plaque from [[Vače]], [[SloveniaSllovenia]], [[400 BC]]]]
[[File:GreekMythologyChartCeltsGaulsIllyriansType.jpg|200px|thumb|right|Illyrius & siblings]]
==Fiste ilire==
 
* [[Albanët]] ARDETË në Itali:
* [[Arbërit]] ATINTANËT JAPIGI
* [[Ardianët]] AUTARIATËT KONI
* [[Dalmatët]] ANDICIETËT MESSAPI
* [[Dardanët]] BREUCËT PEUCEJTË e DAUN
* [[Dasarët]] KARNËT KALABRI.
* [[Enkelejdët]] CERAUNËT
* [[Eordejtë]] DAORS
* [[Epiriotët]] DESIDIATI
* [[Japodët]] DITIONES
* [[Kaonët]] DOKLEATËT
* [[Labotët]] ILIRËT
* [[Istrët]] MAEDËT
* [[Liburni]] MAEZAEJTË
* [[Mesapët]] NORIKËT
* [[Molosët]] PLEREJTË
* [[Paionët]] SEGESTANËT
* [[Partinët]] VARDËT.
* [[Penestët]]
* [[Taulantët]]
* [[Thesprotët]]
== Referenca ==
{{ref}}
 
==Shiko dhe këtë==
* [[Paria ilire]]