Dallime mes rishikimeve të "Ropica"

620 bytes added ,  12 vjet më parë
'''Ropica''' është një fshat i vogël në Komunën e Vushtrrisë Republika e Kosovës që shtrihet në të djathtë të rrugës [[Prishtinë]] -[[Vushtrri]] . Ropica gjendet në mes fshatit Maxhunaj dhe fshatit Samadrexhë. Me simboliken e re të shënimeve të vendbanimeve Ropica ndryshe quhet edhe Mollas. Dy Lagje të këtijë fshati janë të ndara edhe gjeografikisht. Pjesa Veriore ku banojnë familjet me mbiemër Zabërgja dhe pjesa jugore ku ka familje të ndryshme por që shumica e tyre janë me mbiemër Maloku.
 
== Historia ==-Duke llogaritur ne ate se po te shkohet me lidhje te tersishme zigjirore te kesaj familje e cila vetem para 110vj.ishte nga dy persona Selman(Sali) Zabergja dhe Rrahim(Shaban)Zabergja,pra kishte vetem dy ogjaqe qe i tymonin,sot kjo familje aq shum eshte e degezuar duke pas parasysh natalitetin e hovshem, eshte goxha e veshtir te shkruhet ne tersi por une do te mundohem , ky shenim te jet i perkoheshem dhe siperfaqsor deri ne plotsimin qe don kohe.......
== Historia ==
 
 
 
 
Ne vitet e me hershme kishte qene nje burr i keti fshati dhe quhej Rrahim Zabergja, i cili kishte shpetuar Hoxh Brezhnicen me antare te familjes se tij, nga cetniket serbe dhe malazez ku duke kaluar rastesisht neper fshatin Breznic(ku ishte duke shkuar mysafir ne llap me atin e shaluar mire),has ne rrethim te hekurt te shkieve e Malazezve qe i kishin be Kulles se Hoxhes dhe te gjith anetaret e familjes mbrenda ne Kull,duke ja ven zjarrin per ti djegur per se gjalli te gjith. Sod e ate dite kendohet nga rapsod te ndryshem kenga e Hoxhe Breznices ku i kendohet keti trimi te asaj kohe Rrahim Zabergja, i cili i doli ne ndihem asaj familje.Dhe jo rastesishte thuhet ne vargje te asaj kenge;Pa gajret Breznica ish kan asnjo Hoxhes nuk poj ndihmon,mysafir nje po qellon o Rrahim Zabergja i kan than....per me shum mund ti referoheni kenges qe kendohet nga shum Rapsod Kosovar ''kenga e hoxh breznices''.....Rrahim Zabergja ishte edhe shok shum i mire i Bislim Bajgores i cili shpesh bente konak ne oden e Rrahimit ne F.sh Ropic,ishte shok i mire me Bajqinovcet, Mehemt Gradica madje e ka quajtur edhe si baba aq raporte te mira qe kishte me te. Ne kohen kur ne f.sh. Novosell(Maxhunaj) ku ishte bashksi lokale e f.sh. Ropic ne ate kohe behet ,,odbornik'' Kerst Jkovi nje anti Shqiptar i madh e ku motra e tij e quajtur Jana e martuar per Ceka Janackovicin ne f.sh. Ropic po ashtu nje anti-Shqiptar , si fqinje fillojn ta provokojn Rrahimin disa her dhe e detyrojn qe ti rrah deri ne alivanosje.Pasi qe merr lajmin Kersta i mobilizon shkiet e Novoselles per te ju hakmerr Rrahimit dhe ne naten kritike kur e rrethojn dhe fillon shkembim zjarri ne (viti 1933),Bislim Bajgora me shok ishte duke ardhe mysafir dhe i del ne ndihem dhe shkiet ikun duke mos e arrit ta realizojn uredherin e odbornikut te tyre......Rrahim Zabergja ishte i vetem pa asnje vella,ai u martua dhe gjithsej i beri dhjet djem e kater vajza. Kishte vetem nje axhe te quajtur Selman Zabergja,Selmani kishte tete djem ku njri nga ta me emrin Mehmet Zabergja u zhduk ne luften e dyte botrore pasi qe ishte CC-trup-ushtar Gjerman dhe kurr me per fatin e tij nuk eshte ditur sot e asaj dite.
Djemet e Rrahimit ishin;
 
 
-Me von duke e par te arsyshme se koha po ecen para, dhe rinia duhet me domos qe te arsimohet,te dhjet vllezerit e lartcekur me mundin e pashoq dhe me parat qe i fitonin me djers duke punuar ne shkritoren e Trepces, pasi qe edhe krijuan familjet e tyre prioritet kishin arsimimin dhe si rezultat i asaj perveq kater vllezerve,qe edhe ne ate kohe u arsimuna:Hashimi,Ilazi,Rrahamani dhe Osmani tani ju perkushtuna rinis,dhe arriten qe deri diku ta plotsojn deshiren , ata sot nxirren shum kuadro duke fillu nga ;Shaban (Xhemajl) Zabergja-arsimtar i gjuhes shqipe, Isuf (Xhemail) Zabergja-arsimtar i gjuhes shqipe, Rrahim (Avdi)Zabergja-arsimtar i matematikes, Ali (Avdi) Zabergja-arsimtar i gjhes shqipe, Agim (Hashim)Zabergja-ekonomis i diplomuar, Ditmire (Hashim) Zabergja-ekonomiste e diplomuar, Besim (Qazim)Zabergja-arsimtar i gjuhes shqipe, Naim (Qazim) Zabergja-shkolla e mesme e punve te mbrendshme, Shehide (Qazim ) Zabergja -arsimtare e matematikes, Kosovare (Qazim )Zabergj-profesoresh e edukates fizike, Avni (Selim) Zabergja-arsimtar i matematikes, Sami (Selim )Zabergja-profesor i edukates fizike, Fehmi (Bajram) Zabergja-ekonomist i diplomuar, Bekim (Bajram) Zabergja- ekonomist i diplomuar,Faton (Ilaz) Zabergja-ekomomist i diplomuar,Ylber(Ilaz)Zabergja-inxhinjer i diplomuari elektros, Fitim (Halim)Zabergja-fakultetin e komunikacioni,Agron(Rrahman)Zabegja-apsulvent i fakul.te Gjeologjis,Ilir(Rrahman )Zabergja-apsul.i fakul.te teknologjis, Flora (Rrahman) Zabergja-fakultetin e xehtaris/asis. sot ne ket fakul., Bashkim (Osman) Zabergja-fakultetin e arteve-piktor...SI dhe shum djem e vajza te tjer qe asnjeri nuk mbeti pa e kryer shkollen e mesme dhe sot punojn neper vende te ndryshme si ne Kosove ashtu edhe jasht saj.Vlen te ceket se sidomos arsimimi i vajzave qe ne ate kohe ishte e pa imagjinushme per shum ke, ne mbarim te shkolles se mesme kan qen 100%.
 
Axha i Rrahimit te cilin e kemi cekur edhe me lart Selman Zabergja qe kishte tete djem ;Ahmet(Selman) Zabergja, Isa(Selman )Zabergja ,Rifat (Selman) Zabergja,Brahim (Selman)Zabergja, Kadri(Selman)Zabergja,Ahmet(Selman)Zabergja,Sabit(Selman)Zabergja,Hakif(Selman)Zabergja,dhe Mehmet(Selman)Zabergja i cili u zhduk ne luften e dyte botrore pasi qe kur u larguan trupat Gjermane aj u largua se bashku me ta pasi qe ishte ushtar CC-trupa,dhe per fatin e tij sot e asaj dite nuk dihet....vazhdon.....
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Axha i Rrahimit te cilin e kemi cekur edhe me lart Selman Zabergja qe kishte tete djem ; Isa(Selman )Zabergja ,Rifat (Selman) Zabergja,Brahim (Selman)Zabergja, Kadri(Selman)Zabergja,Ahmet(Selman)Zabergja,Sabit(Selman)Zabergja,Hakif(Selman)Zabergja,dhe Mehmet(Selman)Zabergja i cili u zhduk ne luften e dyte botrore pasi qe kur u larguan trupat Gjermane aj u largua se bashku me ta pasi qe ishte ushtar CC-trupa,dhe per fatin e tij sot e asaj dite nuk dihet.
 
Me 06.01.2010-keto shenime i ka shruar;Baki(Qazim)Zabergja.
Anonymous user