Dallime mes rishikimeve të "Ropica"

7 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Ropica''' është një fshat i vogël në Komunën e Vushtrrisë Republika e Kosovës që shtrihet në të djathtë të rrugës [[Prishtinë]] -[[Vushtrri]] . Ropica gjendet në mes fshatit Maxhunaj dhe fshatit Samadrexhë. Me simboliken e re të shënimeve të vendbanimeve Ropica ndryshe quhet edhe Mollas. Dy Lagje të këtijë fshati janë të ndara edhe gjeografikisht. Pjesa Veriore ku banojnë familjet me mbiemër Zabërgja dhe pjesa jugore ku ka familje të ndryshme por që shumica e tyre janë me mbiemër Maloku.
 
 
== Historia ==-Duke llogaritur ne ate se po te shkohet me lidhje te tersishme zigjirore te kesaj familje e cila vetem para 110vj.ishte nga dy persona Selman(Sali) Zabergja dhe Rrahim(Shaban)Zabergja,pra kishte vetem dy ogjaqe qe i tymonin,sot kjo familje aq shum eshte e degezuar duke pas parasysh natalitetin e hovshem, eshte goxha e veshtir te shkruhet ne tersi por une do te mundohem , ky shenim te jet i perkoheshem dhe siperfaqsor deri ne plotsimin qe don kohe.......
 
== Historia ==-Duke llogaritur ne ate se po te shkohet me lidhje te tersishme zigjirore te kesajfamiljes familjeZabergja, e cila vetem para 110vj.ishte nga dy persona Selman(Sali) Zabergja dhe Rrahim(Shaban)Zabergja,pra kishte vetem dy ogjaqe qe i tymonin,sot kjo familje aq shum eshte e degezuar duke pas parasysh natalitetin e hovshem, eshte goxha e veshtir te shkruhet ne tersi por une do te mundohem , ky shenim te jet i perkoheshem dhe siperfaqsor deri ne plotsimin qe don kohe.......
 
 
Anonymous user