Dallime mes rishikimeve të "Paionët"

88 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
{{Fiset Ilire}}
Paionët ishin një grup fisesh [[ilirët|ilire]] që banonin në luginën e sipërme të [[Aksiosi]]t ([[Vardari]]) dhe degëve të tij, duke u shtrirë në Lindje deri te lugina e [[Srymoni]]t ([[Struma]]) në kufi me fise [[Trakët|trake]] në Perëndim në kufi me [[dardanët]], [[penestët]] dhe [[dasaretët]] e Ilirisë. Përmenden për të parën herë nga [[Homeri]] si aleatë të [[Troja|trojanëve]] kundër [[akejtë|akejve]]. Në fillim të shek. V p.e.r. u pushtuan nga [[persët]] dhe dy fise të tyre me urdhër të [[DaritDari]]t u shërngulën në [[ Azia|Azi]]. Në gjysmën e parë të shekushek. IV [[paionët]] kishin krijuar mbretërinmbretërinë e tyre , një ndër sundimtarët e të cilit ishte [[AgisAgisi]]. Që nga kjo periudhë historia e[[ paionëve]] është e lidhur me përpjekjet e vazhdueshme të shtetit [[Maqedonia|maqedon]] për t'i nënshtruar. Kjo u arrit gjatgjatë sundimit të [[Filipi II|Filipit II]] dhe sidomos të [[Aleksandri i Madh|Aleksandrit të Madh]]. Megjithatë duke njohur sovranitetinqeverisjen e Maqedonisë, paionët vazhdonin të sundoheshin formalisht nga mbretëria e tyre. Vetëm pas nënshtrimit të plotë nga ana e [[LismakutLismaku]]t nuk bëhet më fjalë për mbretër paionë. Pas[[Pushtimi romak i Ilirisë|pushtimit romak]] [[Paionia]] u nda midis krahinave II dhe III, nga të katër provincat autonome të [[Maqedonisë]] të krijuar nga pushtuesit. Me riorganizimin administartiv të perandorisë e në kohën e [[DioklecianitDiokleciani]]t, [[Paionia]] së bashku me [[Pelagonia|Pelagoninë]] formonin një provincëkrahinë të veçantë të quajtur [[MacedoniaMaqedonia II]] ose [[Salutaris]].
 
Citim"nuk jane mesuar te binde"n <ref>Demosteni shek 4 p.K</ref>
 
Demosteni thoshte për ta se "nuk janë mësuar të binden".
==Shiko edhe==
* [[Iliria]]
* [[Fiset ilire]]
* [[IlirötIlirët]]
== Literature ==
Demosteni shek 4 p.K