Dallime mes rishikimeve të "Benjamin Franklin"

502 bytes added ,  12 vjet më parë
1700 e fju, bo vaki s'kan ezistu kto shkenca si të tilla
v (roboti ndryshoj: az:Bencamin Franklin)
(1700 e fju, bo vaki s'kan ezistu kto shkenca si të tilla)
{{Leter Tabela Fillim}}
[[Figura:Benjamin Franklin by Jean-Baptiste Greuze.jpg|thumb|Portret i Benjamin Franklin prej Jean-Baptiste Greuze]]
{{Letër portreti|boja="#F0F0F0"| Benxhamin Frenklin }}
{{WikiQuoteLeter figura|Benjamin Franklin|Benjamin FranklinPortrait.jpg}}
{{Leter emri| Benjamin }}
{{Leter mbiemri| Franklin }}
{{Leter ditëlindje|17 janar 1706}}
{{Leter vendlindje|Boston}}
{{Leter ditëvdekje|17 prill 1790}}
{{Leter vendvdekje|Philadelphia}}
<!--{{Leter kombësia| }} -->
{{Leter shtetësie|amerikane }}
{{Leter profesioni| hulumtimi <!--(allsince, allruner)--> }}
{{Leter shënim| [[Figura:Wikiquote-logo-en.png|40px]] '''[[:q:Benjamin Franklin|Citate në Wikiquote]]''' }}
<!-- {{Leter mirnjohje| }}-->
{{Leter Tabela Fund}}
[[Figura:Benjamin Franklin by Jean-Baptiste Greuze.jpg|thumb|left|150px|Portret i Benjamin Franklin prej Jean-Baptiste Greuze]]
''' Benjamin Franklin ''' ([[shqiptimi|lexo]]: ''' Benxhamin Frenklin ''') lindi më [[17 janar]] të vitit [[1706]] në [[Boston]] dhe vdiq më [[17 prill]] të vitit [[1790]] në [[Philadelphia]]. Ishte [[botues]], nëpunës (në shërbimin e kurorës angleze), [[politikan]], [[shkrimtar]], [[shkencëtari|shkencëtar]], [[zbulues]] dhe [[filozof i natyrës]].
 
== Lidhje të jashtme ==
[[Figura:Benjamin Franklin Portrait.jpg|thumb|Portret i Benjamin Franklin]]
 
'''Benjamin Franklin''' ([[shqiptimi|lexo]]: '''Benxhamin Frenklin''') lindi më [[17 janar]] të vitit [[1706]] në [[Boston]] dhe vdiq më [[17 prill]] të vitit [[1790]] në [[Philadelphia]]. Ishte [[botues]], nëpunës (në shërbimin e kurorës angleze), [[politikan]], [[shkrimtar]], [[shkencëtari|shkencëtar]], [[zbulues]] dhe [[filozof i natyrës]].
 
== Lidhje të jashtme ==
{{WikiQuote|Benjamin Franklin|Benjamin Franklin}}
 
{{poli-cung}}
12.730

edits