Dallime mes rishikimeve të "Lavdi Atit"

2.120 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: sv:Gloria Patri)
==Përdorimi==
Në [[Kisha Ortodokse e Lindjes|Kishën Ortodokse të lindjes]], [[Kisha Ortodokse|Kishat ortodokse]], në [[Kisha Siriane e Lindjes|Kishën Siriane të Lindjes]] dhe [[Kisha katolike romake|Kishën katolike romake]], lëvdimi shpesh përdoret në pika të ndryshme të shërbesës fetare dhe lutjet vetjake.
 
Ndër të tjera thuhet tre herë në leximin e liturgjisë gjatë fillimit të zakonshëm të çdo shërbese, dhe si pjesë e mbylljes së meshës.
 
Kur përdoret në një radhë himnesh ajo këndohet ose para himnit të fundit ose himnit të parafundit. Në fund ndahet përgjysmë, "''Lavdi...''" këndohet para himnit të parafundit, dhe të dyja pjesët tani këndohen para himnit të fundit "''tash e përgjithmonë, e në jetë të jetëve''".
 
Në [[Kisha katolike romake|Kishën Katolike Romake]], ''Gloria Patri'' këndohet apo recitohet shpesh në liturgjinë e orëve, përdoret nga klerikët, parimisht në fund të psalmeve, këngëve dhe në refrene. Po ashtu përdoret në hyrje të [[Mesha|meshës]] në ritet romane. Është pjesë e lutjes në përkushtimin liturgjik, sidomos gjatë thënies së [[Rruzarja|rruzares]], ku "Lavdi i qoftë" recitohet para rruazave të mëdhaja (në të cilat lutet një "Ati ynë") që ndan pesë rruazat nga dhjetë të tjerat më të vogla, që janë dhjetëshet, mbi çdo prej së cilës lutet një [[Të falemi Maria]].
 
<!-- Amongst [[Anglicans]], the ''Gloria Patri'' is mainly used to conclude the singing or recitation of psalms and canticles at the Daily Offices of [[Morning Prayer|Morning]] and [[Evening Prayer (Anglican)|Evening Prayer]].
 
[[Lutheranism|Lutherans]] have historically added the ''Gloria Patri'' after the recitation or chanting of the Psalm during the [[Divine Service#The Service of the Word|Service of the Word]] and at various times in the Daily Office. The Gloria Patri is frequently used in evangelical Presbyterian churches. In [[Methodism]], the Gloria Patri (usually in the traditional English form above) is frequently sung to conclude the "responsive reading" that takes the place of the Office Psalmody.-->
 
 
==Shiko edhe==
* [[Ati ynë]]