Dallime mes rishikimeve të "Jáva"

1 byte removed ,  15 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Gazeta Java u zhvendos tek Java (Gazeta): Gazeta Java eshte irrituese, me mire eshte Java (Gazeta).)
[[Figura:Gazeta_java.jpg|thumb|right|250px|Ballina e "Java" nga muaji maj 2006]]
Gazeta '''Java''' është një revistë e përjavshme që botohet në Kosovë. Dallon nga revistat tjera për shkak se shkruhet në [[gegë]]risht, dhe në shumë nga numrat e kësaj reviste ka artikuj, analiza dhe letra për gjuhën shqipe. Kryeredaktori i kësaj gazete [[Migjen Kelmendi]] shumë herë ka marr pjesë në debatin publik për gjuhën shqipe, dhe ka kërkuar rishikim të standardit të gjuhës së vitit [[1972]] ku nën trysnin politike u vendos që gjuha standarde shqipe kryesisht të bazohej në dialektin toskërisht, dialektin që flitet në jug të Shqipërisë, dialektin e [[Enver Hoxha| Enver Hoxhës]]. Një temë tjetër që është shtjelluar është edhe identiteti i shqiptarëve të Kosovës.
 
== Lidhje të jashtme ==
24.783

edits