Dallime mes rishikimeve të "5 Korrik"

39 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: qu:5 ñiqin anta situwa killapi; cosmetic changes
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: ur:5 جولائی)
v (roboti shtoj: qu:5 ñiqin anta situwa killapi; cosmetic changes)
 
 
== Ngjarje ==
* [[1990]] - pushteti serb okupon RTV e Prishtinës dhe e mbyll atë. Të gjithë puntorët shqiptar të [[RTP]] i largon nga puna.
* [[1994]] - pas 27 viteve [[Jaser Arafat]] kthehet në [[Palestina|Palestinë]] dhe paralajmëron krijimin e shtetit të pavarur Palestinez.
==Lindje==
 
* [[1853]] - [[Cecil Rhodes]], ekonomist britanez
* [[1857]] – [[Clara Zetkin]], politikane dhe luftare per te drejtat e gruas gjermane
* [[1889]] – [[Jean Cocteau]], letrar, regjisor, fotograf dhe koreograf francez
* [[1891]] - [[Tin Ujević]], letar kroat
* [[1911]] – [[Georges Pompidou]], politikan francez
 
== Vdekje ==
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
[[CategoryKategoria:Korrik]]
 
 
[[Category:Korrik]]
 
[[af:5 Julie]]
[[pl:5 lipca]]
[[pt:5 de julho]]
[[qu:5 ñiqin anta situwa killapi]]
[[ro:5 iulie]]
[[ru:5 июля]]