Dallime mes rishikimeve të "Shtrati i lumit"

ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
*'''Fundi''' është pak a shum i rrafshët. Ai përbën bazën e shtratit, në të cilin gjenden forma të ngritura dhe të thelluara gërryese ose grumbulluese, siç jnaë : ''pragjet'', ''cekëtinat'', ''vorbat gjigante'' (strunat) etj.
 
*'''Anët''' e shtratit rëndom janë pak a shum të anuara në drejtim të mesit të shtratit dhe shtrihen nën nivelin e lumit. Ana e djathtë dhe ana e majtë përcaktohen sipas drejtimt të rrjedhës së ujit. ''Rripi'' i ngushtë i shtratit, që shtrihet mbi nivelin e lumit, quetquhet '''breg''' '''i lumit'''. Dallohen bregu i djathtë dhe bregu i majtë, të cilat, sikurse anët e shtratit, përcaktohen sipas drejtimit të rrjedhës së ujit.
 
{{gjeo-cung}}
Anonymous user