Dallime mes rishikimeve të "Maqedonët e sotëm"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Sllavo-maqedonët u zhvendos tek Maqedonët (etni sllave). Arsyja: neutrale)
v
[[Figura:Makedonka.jpg|thumb|250px|Një vajzë maqedonase në kostum tradicional folklorik]]
 
'''Sllavo-maqedonëtMaqedonët''' (të vetë quajtur '''Македонци''') janë një kombësi në [[Ballkani|Ballkan]]. Flasin [[gjuha maqedone|gjuhën maqedone]] dhe janë pjesë e [[Kisha Ortodoxe Maqedone|Kishës Ortodokse Maqedone]]. Banojnë në [[Republika e Maqedonisë|Republikën e Maqedonisë]]. Popullata e tyre është afërsisht 1.7 milion.
 
{{cung}}