Rrethi i Tiranës: Dallime mes rishikimesh

124 bytes removed ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v roboti shtoj: hr:Tiranski distrikt
No edit summary
Rreshti 1:
Rrethi i Tiranes ka nje popullsi prej 1.289.417(2009) banore dhe qyteti i Tiranes ka 1.135.874 banore(2009). Tirana eshte kryeqyteti i Shqiperise dhe eshte qyteti me i madh ne rajonin ballkanik.
[[Image:AlbaniaTirane.png|thumb|right|Rrethi i Tiranës]]
'''Rrethi i Tiranës''' është njëri nga 36-të rrethet e [[Shqipëri]]së dhe gjendet në [[Qarku i Tiranës|Qarkun e Tiranës]]. Rrethi i Tiranës ka 521.000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 1.238 km<sup>2</sup> dhe kryeqendër [[Tiranë]]n.
 
 
== Vendbanimet ==
*[[Tirana]] (me 11 lagje)
8

edits