Ndryshimi mes inspektimeve të "Michael Jordan"

14 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Titujt  dhe arritjet individuale te Xhordanit  përfshijne pesë cmime MVP , dhjetë here titullin all-NBA  Ekipi I pare , nëntë here cmimin ekipi I pare mbrojtes, katërmbëdhjetë  pjesmarje ne ndeshjen e yjeve ne NBA, tre cmime  MVP ne ndeshjet e gjithe yjeve, dhjetë tituj per shenimet e pikeve, tre tituj per vjedhjen e topave, gjashtë cmime MVP ne finalet  e NBA , dhe cmimin e mbrojtesit me te mire te vitit ne 1988. Ai mban rekordet e NBA per mesataren me te larte te pikeve gjate karieres ne nje sezon te rregullt (30.12 pike për lojë) dhe mesataren e pikeve me te larte gjate karieres ne playoff-e (33.4 pike për lojë). Në 1999, ai ishte emeruar atleti me I madh I Amerikes veriore i  shekullit te 20-te nga ESPN, dhe ishte i dyti te Babe Ruth ne listen e atleteve te shekullit te SHTYPIT TE BASHKUAR. Ai ishte  zgjedhur te Holli i Famës ne basketball ne 6 Prill, 2009 dhe u paraqit ne  11 Shtator, 2009.
Xhordan  është gjithashtu i famshëm për  produktet e tij me autografe. Ai  permbushi suksesin e atleteve Nike Air Xhordan,te ciliat jane prezantuar në 1985 dhe jane te kerkuara dhe sot. Xhordan gjithashtu mori pjese ne nje film me metrazh te gjate ne 1996 te titulluar Space Jam si vetëvetja. Ai është aktualisht një bashkëpronar dhe  Anëtar Drejtues i Bordit Drejtues te basketbollit te skuadres Charlotte Bobcats në Pjesë veriore te Karolines.
 
= Vitet e hershme =
 
Xhordan ka lindur në Brooklyn, Nju York, bir i Deloris , e cila punonte ne banke, dhe Xhejms R. Xhordan, Sr., një përgjegjës aparaturash.Familja e tij u shperngul ne  Wilmington, Pjesë veriore e Karolines, kur ai ishte shume I vogel. Xhordan frekuentoi gjimnazin Emsley A. Laney  në Wilmington, ku ai ankoroi  karieren e tij atletike duke luajtur bejsboll, futboll, dhe basketboll. Ai  provoi ekipin e universitetit   gjatë  vitit të dytë si student , por në  gjatesine 5'11" (1.80 m), ai ishte s hume I shkurter per te luajtur ne ate nivel . Miku I tij me I gjate,Harvest Leroy Smith, ishte i vetmi student i vitit të dytë ne ekip.I motivuar per te provuar vleren  e tij , Xhordan u be  ylli i ekipit te te vegjelve te universitetit Laney's , dhe shenoi disa 40 pikësha per loje.Veren pasardhese, ai u zgjat  katër inch (10 cm) dhe I stervitur rreptesisht.Pasi fitoi një vend ne ekipin universitar, Xhordan arriti nje mesatare prej 20 pike për lojë gjate dy sezoneve te tij te fundit  gjate gjimnazit.Si me I rritur, ai u zgjodh tek ekipi McDonald's All-America pasi arriti nje mesatare prej një dyshifrori te trefishte : 29.2 pike, 11.6 kercime, dhe 10.1 asistime.
Në 1981, Xhordan fitoi një burse shkolle te Universitet i Karolines veriore në Kishëzen ne koder, ku ai ishte një anëtar i Omega Psi Phi dhe u diplomua në gjeografi kulturore.SI një fillestar në sistemin e orientuar te skuadres te trajnerit Dean Smith, ai u titullua ACCFreshman I vitit pas ai arriti nje mesatare prej 13.4 pikesh për lojë (ppg) mbi 53.4% qitje (perqindja ne gjuajtjet). Ai  bëri gjuajtjen e fitores ne vitin  1982 ne kampionatin NCAA  kundër Georgetown,i cili drejtohej nga rivali I tij I ardhshem I NBA Patrick Ewing. Xhordan më vonë e pershkruajti kete gjuajtje si piken kthyese te lojes me te rendesishme te  karierës se tij basketbollistike. Gjatë tre seazoneve në Pjesë veriore te Karolines, ai arriti nje mesatare prej 17.7 ppg mbi 54.0% qitje, dhe i shtoi 5.0 kercime për lojë(rpg). Pas fitores se titullit Naismith dhe Wooden lojtari I kolegjit I vitit në 1984, Xhordan la Pjesën veriore te Karolines një vit përpara  diplomimit te tij per te hyre ne  1984 ne skicen e NBA . Çikago Bulls  zgjodhen Xhordanin ne zgjedhjen e tretepas Hakeem Olajuwon(Houston Rockets) dhe Sam Bowie (Portland Trail Blazers). Xhordan u kthye ne Karolinen veriore per  te plotësuar diplomimin e tij në 1986.
Profesional sportiv karierë
 
==  Kariera e heret ==
 
Gjatë sezonit te tij te pare në  NBA, Xhordan arriti nje mesatare prej 28.2 ppg mbi 51.5% gjuajtje. Ai shume shpejt u be një fan favorit madje në arenat kundeshtare,dhe u shfaq ne kopertinen e  Sportiv I ilustreted me titullin "Një Yll është  lindur" vetëm pas nje muaji kariere profesionale. Xhordan ishte gjithashtu I votuar si një  All star fillestar nga  fansat në sezonin si lojtar fillestar. Debat u ngriten perpara ndeshjes se  gjithë-Yjeve   kur fjalë u happen që disa lojtare veterane , te udhehequr nga Isiah Thomas, ishin te merzitur  nga sasia e vëmendje qe Xhordan kishte marre. Kjo udhehoqi te  një e ashtu  quajtur "ngricë-jashtë" mbi Xhordan, ku lojtaret refuzonin ti pasonin topin ne lojë. Polemikat e lane  Xhordanin relativisht te paprekur kur ai u kthye te loja e rregullt e sezonit  , dhe ai do të vazhdonte te
votohej lojtari Fillestar I Vitit.Bullsat e mbaruan sezonin me 38–44, dhe humben ne raundin e pare te playoffeve në katër loje me Milwaukee Bucks.