Ndryshimi mes inspektimeve të "Beluga"

20 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: == Beluga-Balena E bardhe == Beluga ose balena e bardhe(Delphinapterus leucas)eshte nje lloj i balenes Arktike dhe Sub-Arktike.Ajo eshte nje nga dy antaret e famijes Monodontidae, seb...)
 
== Beluga-Balena Ee bardhe ==
 
== Beluga-Balena E bardhe ==
Beluga ose balena e bardhe(Delphinapterus leucas)eshte nje lloj i balenes Arktike dhe Sub-Arktike.Ajo eshte nje nga dy antaret e famijes Monodontidae, sebashku me balenen trupvogel te arktikut.Ketij gjitari deti shpesh i referohen thjesht si beluga ose Kanarina e Detit per shkak te cicerimes te mprehte. Beluga eshte mbi 5 metra e gjate dhe me nje ngjyre te pagabueshme te bardhe e me nje gunge te vecante ne koke.Per nje prespektive e mbrojtjes Beluga eshte konsideruar si nje kafshe e rrezikuar nga Bashkimi Nderkombetar per Ruajtjen e Natyres , por nenpopullimi ne Inlet Cook në Alaskë është konsideruar e rrezikuar në mënyrë kritike dhe është vënë nën mbrojtjen e Aktit "Speciet e rrezikuara" nga qeveria federale e USA.
 
 
== Pershkrimi ==
 
Belugat meshkuj jene me te medhenj se femrat. Meshkujt mund te arrijne gjatesine 5.5 metra kurse femrat rriten deri ne 4.1 metra. Meshkujt peshojne nga 1100-1600 kilogram ndersa femrat peshojne 700-1200 kg. Ajo eshte me e madhe se shumica e Delfineve, por eshte me e vogel se shumioca e balenave me dhembe.
 
 
== Ushqimi ==
Beluga eshte nje gjitar qe noton ngadale dhe ushqehet kryesisht me peshq. Ajo ha gjithashtu cefalopode (oktapode dhe kallamare) dhe me krustace (Gaforre dhe karkaleca deti). Ajo e merr ushqimin zakonisht ne shtratin e detit ne nje thellesi 1000 foot , por ato mund te zhyten te pakten sa dyfishi i kesaj thellesie. Ne pergjithesi nje zhytje per tu ushquer zgjat 3-5 minuta, por Belugat jane vezhguar duke u zhytur me me shume se 20 minuta per nje here te zhytur.
 
 
== Riprodhimi ==
Belugat femra zakonisht lindin cdo 3 vjet. Pjesa me e madhe e lidhjeve mes balenave ndodhin gjate shkurtit dhe majit, por ka edhe lidhje qe formohen ne muajt e tjere te vitit. Periudha e shtatzanise zgjat 12 deri ne 14 muaj e gjysme. Te vegjelit lindin gjate nje periudhe te zgjatur qe ndryshon nga vendndodhja. Ne Kanadane Arktike , te vegjelit lindin midis periudhes Mars dhe Shtator, ndersa ne gjirin e Hudsonit piku i periudhes se pjelljeve eshte ne Fund te qershorit dhe ne Cumberland , pjesa me e madhe e te vegjelve lindin qe nga fundi i korrikut deri ne fillim te gushtit.
Anonymous user