Dallime mes rishikimeve të "Moda"

3.868 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: sl:Modus (statistika))
MODA
'''Moda''' është vlera që paraqitet më së shpeshti në listën e rezultateve. Për ta përcaktuar modën, duhet t’i rendisim rezultatet dhe pastaj t’i numërojmë të gjitha. Vlera që paraqitet më së shpeshti është moda. Në disa shtrirje ekzistojnë më shumë se një vlerë modale. Për shembull, në një shtrirje bimodale ekzistojnë dy vlera që paraqiten më së shpeshti.
Moda eshte stili dhe zakoni i perhapur ne nje kohe te caktuar. Ne kuptimin e saj me te zakonshem, ‘moda’ pershkruan stilin me te perhapur te veshjes. Shume lloje te modes jane te perhapura ne kultura te ndryshme ne nje kohe te caktuar. Por, e rendesishme eshte idea qe kursi i dizenjimit dhe i modes ndryshon shume me shpejt se sa vete kultura si e tere. Dizenjuesit ose stilistet e modes krijojne dhe prodhojne artikuj veshjesh.
 
Termat ‘ ne mode’ ose ‘jo ne mode’ jane perdorur per te pershkruar neqoftese dikush apo dicka pershtatet me moden aktuale apo jo edhe aq aktuale, me te perhapur, me popullore.
[[Category:statistikë]]
Gjithsesi, ne epoken moderne artikujt e quajtur ‘jo aq aktuale’ mund te pershtaten ne te vertete me termin ‘ Retro’. Moda Retro lejon ndryshime rregullash si per shembull ‘e vjetra eshte nje e re e papritur’ , keshtu eshte edhe ne mode. Termi ‘mode’ shpesh perdoret ne nje sens pozitiv, si nje sinonim i magjepsjes, bukurise dhe stilit. Ne kete sens llojet e ndryshme te modes jane nje lloj arti popullor, permes te cilave nje kulture mund te ekzaminoje nocionet e saj per bukurine dhe miresine. Gjithashtu termi ‘mode’ perdoret ndonjehere ne nje sens negativ, si nje sinonim i trilleve dhe tendencave, dhe materializmit.
 
Ekzistojne nje numer i madh qytetesh qe njihen si qendra globale te modes ose me mire kryeqytete te modes. Javet e Modes zhvillohen ne keto qytete, ku dizenjuesit ose stilistet i paraqesin audiences, koleksionet e tyre te reja te veshjeve. Pese qytetet kryesore jane Tokio, Londer, Paris, Milan dhe Nju Jork – keto pese qytete jane te njohura per influencen e madhe ne moden globale dhe jane shtabet e kompanive me te medha te modes. Qytete te tjera, duke perfshire Los Anxhelos, Berlin, Rome, Hong Kong, Moske, Madrid, Toronto, Sao Paulo, Melburn, Osaka, Seul, daegu dhe Singapor gjithashtu zhvillojne jave te modes dhe njihen cdo vit e me mire.
[[ar:منوال]]
[[bg:Мода (статистика)]]
FUSHAT E MODES
[[ca:Moda (estadística)]]
Moda si nje dukuri sociale eshte teper e zakonte. Ngjitja dhe renia e modes ka qene e dokumentuar dhe shqyrtuar vecanerisht ne fushat e meposhtme:
[[cs:Modus]]
- Arkitekture, dizajn te brendshem dhe dizajn te peisazhit
[[da:Typetal]]
- Modelet e trupit, veshjet dhe kostumet, kozmetikat, modelet e flokeve dhe stolite personale
[[de:Modus (Statistik)]]
- Kercim dhe muzike
[[en:Mode (statistics)]]
- Format e ndryshme te te folurit, zyrtare dhe jo zyrtare
[[es:Medidas de tendencia central]]
- Ekonomi dhe menyrat e shpenzimit, te studiuara ne sjelljet financiare
[[eu:Moda (estatistika)]]
- Argetim, lojera, hobi, sporte dhe zbavitje te tjera
[[fa:مد (آمار)]]
- Rregullat e miresjelljes
[[fr:Mode (statistique)]]
- Mode bashkekohore
[[he:שכיח]]
- Menaxhim, stile te menaxhimit dhe menyra te ndryshme te organizimit
[[hu:Módusz]]
- Politike dhe media, sidomos ne bisedat e inkurajuara dhe te ndikuara nga media
[[is:Tíðasta gildi]]
- Filozofi dhe fe: edhe pse doktrinat e fese dhe te filozofise ndryshojne shume ngadale, mund te kete ndryshime te shpejta, me ane te te cilave, fushat e fese dhe filozofise shihen si me te rendesishme dhe me te vlefshme per tu ndjekur e studiuar
[[it:Moda (statistica)]]
- Rrjete sociale, shperndarje te perfaqesive dhe praktikave
[[ko:최빈값]]
- Sociologji dhe kuptimin e veshjes per ndertimin e identitetit
[[nl:Modus (statistiek)]]
- Teknologji, te tilla si zgjedhja e teknikave te programimit kompjuterik
[[pl:Dominanta (statystyka)]]
- ‘Industri e mikpritjes’, psh uniformat e projektuara me porosi per hotele, restorante, kazino, resorta, ne menyre qe te pasqyrojne nje prone apo nje marke
[[pt:Moda (estatística)]]
VESHJA (TE VESHURIT)
[[ru:Мода (статистика)]]
(historia e modes perendimore)
[[scn:Modu (statìstica)]]
Historianet vezhgojne ndryshimet frekuente ne stilin e te veshurit si nje zakon teper i dukshem perendimor sidomos ne popullsine urbane. Ndryshimet ne veshje u zhvilluan shpesh gjate periudhave te ndryshimeve ekonomike dhe sociale, por me pas vazhdoi nje periudhe e gjate kohore, pa ndonje ndryshim te madh. Ne shekullin e 8 Cordoba i Spanjes, Ziryab(nje muzikant i shquar i asaj kohe thuhet se solli stilin e sofistikuar te veshjes duke u bazuar ne periudhat ditore apo sezonale te folklorit te vendit te tij dhe ne frymezimin e tij.
[[simple:Mode (statistics)]]
Lindja ne Europe e zakonit te te ndryshuarit te shpejte dhe te vazhdueshem te stilit te te vashurit, mund te percaktohet rreth mesit te shekullit te 14 , ne te cilen historianet, duke perfshire James Laver dhe Fernand Braduel, datojne fillimin e modes perendimore te veshjes. Manifestimi me shokues ishte nje shkurim dhe ngushtim I papritur dhe i theksuar i veshjes se jashtme re burrave (pallto ose pardesy), nga nje veshje e gjate deri afer fundit te kembeve ne nje veshje qe zgjatej deri mbi gjunj ose edhe poshte vitheve, ndonjehere e kombinuar me nje cope(tip shalli) mbi gjoks per te treguar kete veshje me te madhe. Kjo krijoi veshjen e jashtme mashkullore perendimore. Me vone , ne shekullin e ardhshem, hapat e ndryshimit te modes u pershpejtuan ne menyre te konsiderueshme dhe moda mashkullore dhe femerore, si ne veshje ashtu edhe ne stilimin e flokeve, u be me komplekse dhe e ndryshueshme me kohen.
[[sk:Modus (najčastejšia hodnota)]]
[[sl:Modus (statistika)]]
[[sv:Typvärde]]
[[tr:Mod]]
[[uk:Мода (статистика)]]
[[vi:Mode (thống kê)]]
[[zh:众数 (数学)]]
Anonymous user