Dallime mes rishikimeve të "18 Nëntor"

31 bytes added ,  11 vjet më parë
v
roboti shtoj: li:18 november; cosmetic changes
v (roboti shtoj: li:18 november; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Tetor|Nëntor|Dhjetor}}
 
== Ngjarje ==
* [[1307]] - Sipas legjendës [[William Tell]] e gjuan mollën mbi kokën e birit të tijë.
* [[1493]] - [[Christopher Columbus]] për her të parë arrin në tokën e quajtur tani [[Puerto Riko]].
* [[1918]] - [[Latvia]] shpallë pavarësi nga [[Rusia]].
* [[1926]] - [[George Bernard Shaw]] refuzoi të pranojë paratë për [[↕mimi Nobel|Çmimin e tijë Nobel]] duke thënë: "Mund t'ia falë [[Alfred Nobel]]it për zbulimin e [[dinamiti]]t, por vetëm një shpirt i keq në formën e njeriut mund ta ket zbuluar Çmimin Nobel."
* [[1928]] - U paraqit filmi i shkutër i animuar ''[[Steamboat Willie]]''. Filmi i parë i animuar me zë nën udhëheqje të kompanive [[Walt Disney]] dhe [[Ub Iwerks]]. Në këtë film paraqiten personazhet e njohura [[Mickey Mouse|Mickey]] dhe [[Minnie Mouse]]. Kjo datë gjithashtu llogaritet nga korporata Disney si ditëlindja e Mickey Mousit.
* [[1982]] - Boksieri 21 vjeçar [[Duk Koo Kim]] vdes pa pritur nga lëndimet në kokë gjat rundit të 14-të në takimin me boksierin amerikan [[Ray Mancini]] në [[Las Vegas Strip|Las Vegas]] duke qenë shkak i reformave në sportin e [[boksi]]t.
 
== Lindje ==
{{NËNTOR}}
* [[1975]] - [[Altin Lala]], futbollist shqiptar
* [[1966]] - [[Jorge Camacho]], shkrimtar spanjoll
* [[1968]] - [[Owen Wilson]], aktor amerikan
* [[1978]] - [[Damien Johnson]], futbollist irlandez
 
== Vdekje ==
* [[1886]] - [[Chester A. Arthur]], president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës
* [[1922]] - [[Marcel Proust]], letrar francez
* [[1941]] - [[Walther Hermann Nernst]], kimist dhe fizikant gjerman
* [[1962]] - [[Niels Bohr]], kimist dhe fizikant danez
* [[1977]] - [[Kurt von Schuschnigg]], poloitikan austriak në periudhen 1934-1938.
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
[[CategoryKategoria:Nëntor]]
 
 
[[Category:Nëntor]]
 
[[af:18 November]]
[[la:18 Novembris]]
[[lb:18. November]]
[[li:18 november]]
[[lmo:18 11]]
[[lt:Lapkričio 18]]