Ndryshimi mes inspektimeve të "Ekonomia"

1 byte added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: gv:Tarmaynys)
[[Skeda:PhilCurve.png|thumb|200px|Lakorja e inflacionit ekonomik]]
 
'''Ekonomia''' - ky term rrjedh nga greqishtja e vjetër nga fjala '''οἶκος [oikos],''' dhe dondothotthotë "shtëpi, tempull, kamp, hallë" dhe fjala '''νόμος [nomos]''', që do të thotë ''zakon, rregull, konventë që fjalë për fjalë don të thotë "rregull shtëpiak."
 
'''Ekonomia''' është një shkencë shoqërore që merret me studimin e prodhimit, shpërndarjes dhe konsumit të të mirave dhe shërbimeve. Ndryshe, ekonomia njihet si shkencë e cila studion të gjitha mardhëniet që zhvillohen gjatë një procesi ekonomik, qofshin ato mes qenjeve njerëzore, qenjeve njerëzore dhe mjeteve të prodhimit apo qenjeve njerëzore dhe politikave të prodhimit.
Anonymous user