Dallime mes rishikimeve të "Gisele Bündchen"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
Kariera si modele
 
Në 1993, Bündchen u bashkua me një kurs modelimit me motrat e saj Patrícia dhe Gabriela në këmbënguljen e nënës së saj. Vitin e ardhshëm, Bündchen shkoi në São Paulo në një ekskursion shkollor për t'i dhënë atyre një mundësi për të ecur në një qytet të madh. Në një qendër tregtare, ndërsa po hanin në McDonald's me miqtë e saj, Bündchen u zbulua nga një agjenci e modelimit. Ajo u zgjodh më pas për një konkurs kombëtar, Elite Look i Vitit, në të cilën ajo u rendit e dyta - Claudia Menezes, nga Bahia, zuri vendin e parë. Bündchen zuri vendin e tretë në konkursin e botës, të mbajtur në Ibiza, Spanjë. Në vitin 1996, Bündchen lëvizi në New York City për të filluar karrierën e modelimit të saj, debitues në Fashion Week.
Ajo fitoi Modeli VH1/Vogue e Vitit të 1999, dhe një mbuluar janar 2000 i dha nderin e saj të rralla të tre Vogue rresht mbulon. [12] Në vitin 2000, ajo u bë modeli i katërt të paraqitet në kopertinën e revistës Rolling muzikë gur, kur ajo u quajt "vajza më e bukur në botë." [13] Bündchen ka qenë në kapakët e shumë revistave të modës të lartë duke përfshirë W, "Harper's Bazaar, ELLE, Allure, botimet e ndërkombëtare e Vogue, si edhe stilin dhe Publikimet e jetesës si iD, Face, Arena, qytetare K, dhunti, GQ, zoti, dhe Marie Claire. [11] Ajo ka qenë i paraqitur të dy në Kalendari Pirelli 2001 dhe 2006 [11] dhe në publikimet e tregut të gjerë të tillë si Time , Vanity Fair, Forbes, Newsweek dhe Veja, më shumë se 500 revistë mbulon të gjithë botën. [14]