Dallime mes rishikimeve të "Politika"

474 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (roboti shtoj: yo:Ìṣèlú)
No edit summary
'''Politika''', fjala vijen nga grekishtja ''pólis'', "shtet qytet" apo "bashkësi e shumëfisht". Politika doeshte pergjigje thotë:ndaj çkaproblemeve te bëjëshoqerise me [[shtet]]inane apote vendimeve te detyrueshme per gjithe shoqerine, eshte marredhenie ndermjet njerezve, grupeve a shoqerive lidhur me vendimvendime marrjeta mosvendime te detyrueshme per gjithe shoqerine ose ndermjet shoqerive si dhe per zbatimin dhe ndryshimin e shumëfishtaketyre vendimeve.
Konceptimi i politikes sipas Max Weber: "synimi per pjesmarje ne pushtet ose per ndikim ne shperndarjen e pushtetit qofte nepermjet shteteve, qofte brenda nje shteti ndermjet grupeve me pushtet te cialt i perfshin ai...kush bene politike synon pushtet."
 
== Shiko edhe ==
Anonymous user