Dallime mes rishikimeve të "28 janar"

21 bytes added ,  12 vjet më parë
v
roboti shtoj: yi:28סטן יאנואר largoj: fj:28 January; cosmetic changes
v (roboti shtoj: fj:28 January)
v (roboti shtoj: yi:28סטן יאנואר largoj: fj:28 January; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Dhjetor|Janar|Shkurt}}
 
== Ngjarje ==
* [[1547]] - Vdiq [[Henry VIII]]. Djali i tij 9 vjeçar, Edward VI u bë mbret.
* [[1878]] - ''[[Yale Daily News]]'' u bë gazeta e parë e përditshme e një kolegjit në [[ShBA]].
* [[1920]] - Punimet filloi [[Kongresi i Lushnjës]] të cilat zgjatën deri me [[31 janar]] të atij muaji.
* [[1932]] - Forcat japoneze sulmuan qytetin Shanghai.
* [[1933]] - Emri [[Pakistan]] për herë të parë u përdor nga [[Choudhary Rehmat Ali]] Khan dhe u pranua nda [[muslimanët e Indisë]] të cilët më vonë e përodrën si emër të lëvizjes për pavarësi, [[Lëvizja e Pakistanit]].
* [[1997]] - U arrestua për herë të katërt [[Nait Hasani]]. Kësaj here Naiti kindapohet dhe për një muaj nuk është ditur asgjë për fatin e tij.
 
== Lindje ==
{{JANAR}}
* [[1853]] - [[José Martí]], shkrimtar nga [[Kuba]] (vdiq më [[1895]])
* [[1928]] - [[ Eduard Shevarnadze]], politikan i Gruzisë, dhe ministër sovjet i punëve të jashtme.
* [[1936]] - [[Ismail Kadare]], shkrimtar shqiptar
* [[1955]] - [[Nikollas Sarkozi|Nicolas Sarkozy]], politikan, kryetar francez
* [[1976]] - [[Avni Abazi]], aktor shqiptar
 
== Vdekje ==
* [[814]] - [[Charlemagne]], mbret dhe perandor së [[Francë]]s (lindi më [[742]])
* [[1881]] - [[Fyodor Dostoewsky]], shkrimtar rus (lindi më [[1821]])
* [[2002]] - [[Astrid Lindgren]], shkrimtare sudeze
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
[[CategoryKategoria:Janar]]
 
[[Category:Janar]]
 
[[af:28 Januarie]]
[[fi:28. tammikuuta]]
[[fiu-vro:28. vahtsõaastakuu päiv]]
[[fj:28 January]]
[[fo:28. januar]]
[[fr:28 janvier]]
[[wa:28 di djanvî]]
[[war:Enero 28]]
[[yi:28סטן יאנואר]]
[[yo:28 January]]
[[zh:1月28日]]