Dallime mes rishikimeve të "Njësia administrative Perondi"

v
Shtim informacioni
v (Shtim informacioni)
| qarku=[[Qarku i Beratit]]
| rrethi=[[Rrethi i Kuçovës]]
| bashkia=
| kryetari= Ramiz Oboni
| banor= 10000
| posta=
| telefoni=
 
'''{{PAGENAME}}''' është një komunë në [[Shqipëri]]...
 
== Info ==
 
PERONDIA
 
Eshte komuna me e madhe e rrethit te Kuçoves e lokalizuar ne jug-lindje te qytetit. Kjo komune ka rreth 10.000 banore dhe eshte e perbere nga fshatrat: Perondi, Tapi, Rreth-Tapi, Magjate, Goraj, Velagosht, Drize dhe Dikater. Perondia eshte fshati me i hershem ne treven tone dhe mendohet se eshte krijuar qysh nga koha e bizantit. Kisha e saj eshte e shekullit XI. Thuhet se aty ka patur edhe nje manastir prej shekullit VI.
Tokat e Perondise jane pjellore, ku drithërat zene vendin kryesor te prodhimit bujqësor. Po keshtu edhe blegtoria eshte e zhvilluar.
 
Nga cilesite qe gezon ky fshat si dhe nga deshmite e te pareve, mendohet se emri i fshatit vjen nga fjala “Perendi”.
Ne kete vend ka monumente te kultures te cilat deshmojne per hershmerine e banimit te kësaj zone, si ura e vjeter dhe kisha ortodokse.
 
 
== Gjeografia ==
40

edits