Ndryshimi mes inspektimeve të "Patosi"

2.012 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|VENDNDODHJA =
|}}
VendbanimQytet në [[Shqipëri]].
== Historia ==
Qyteti i Ri Patos.
Ndodhet ne juglindje te qytetit te Fierit, 8 kmrrugën larg tij ne rrugen nacionalekombëtare Fier-TepeleneTepelenë. NjeNjë QytezeQytezë industriale e krijuar rreth vitit 1949 perpër te strehuar punetoretpunëtorët dhe inxhinieratinxhinierët qe punesoheshinpunësoheshin ne te quajturenquajturën "zona Patos-MarinezMarinëz" (njenjë nga zonat
më të pasura me naftë të Shqipërisë). Patosi është kryeqendra e industrisë së nxjerrjes së naftës në Shqipëri.
me te pasura me nafte te shqiperise).
 
== Gjeografia ==
 
Qyteti i Patosit perfshihetpërfshihet ne rrethin e Fierit. Ai eshteështë qyteti i dytedytë me i madh pas Fierit, perpër nga numri i banorevebanorëve, ne keteQarkun qarke Fierit.
Patosi eshte kryeqendra e industrise se nxjerrjes se naftes ne Shqiperi.
 
Skuadra e futbollit e qytetit quhet "Albpetrol", e cila arritjen me te mire ka daljen ne finalen e kupes se Shqiperise me "Partizanin" ne sezonin 93'- 94', si dhe pjesemarrjen ne kupen e kupave te Evropes ne sezonin 94'- 95'.
Patosi ndodhet 7 km në jugperëndim të qytetit të Fierit i shtrirë përgjatë vargut kodrinor cili ndan Fushën e Myzeqese nga lugina e lumit Gjanica. Ky varg kodrinor vazhdon në formë harku përgjatë rrugës Patos-Fier duke përngjarë me një amfiteater natyror. Ai është pjesë e kodrave të Mallakastrës së poshtme të cilat vazhdojnë drejt Jugut deri në lumin Vjosë.
 
Lartësia mesatare e tyre është rreth 200-300 m e cila vjen duke u ulur drejt Patosit derisa zhyten në fushën e Myzeqese. Pika më e lartë e rajonit ndodhet në kodrën e Margëlliçit me kuote 320 m mbi nivelin e detit. Përpara qytetit drejt veriut dhe veri-perëndimit shtrihet fusha e Myzeqesë ndërsa drejt veri-lindjes fusha e Rroskovecit.
 
Sipërfaqja sipas relievit ndahet në : Fushore 718 ha dhe Kodrinore 1488 ha. Prane qytetit degëzohen rruga Fier-Gjirokastër dhe Fier-Berat të cilat kanë ndikuar në shtrirjen dhe zhvillimin e rajonit. Klima është tipike mesdhetare, me dimër të butë dhe të lagësht dhe verë të nxehtë e të thatë. Kjo situatë ndikohet nga masat ajrore detare për shkak të distancës relativisht të shkurtër nga deti Adrtiatik (rreth 25 km).
 
Nga ana lindore dhe jugore, vargmalet e larta e pengojnë depërtimin e klimës së ftohtë kontinentale. Temperatura mesatare vjetore luhatet në 14-15°C ndërsa temperatura e Janarit rreth 5°C. Reshjet bien kryesisht në formë shiu ndërsa dëbora është dukuri e rrallë.
 
Gjatë verës bien vetëm 1/10 e reshjeve vjetore gjë që shtron nevojën e ujitjes së tokave bujqësore. Për këtë arësye janë ndërtuar disa liqene artificiale si ujëmbledhësi i Zharrzës, Lalarit, Rrozhdies etj.
 
== Demografia ==
 
Qyteti i Patosit ka 22182 banorë.
 
Përbërja e popullsisë së Patosit është heterogjene, të ardhur nga krahina të ndryshme të Shqipërisë si: [[Skrapari]], [[Laberia]], komuniteti çam, të ardhur nga krahinat e komunitetit Vlleh, nga Minoriteti etj.
 
== Ekonomia ==
 
== Kultura dhe sporti==
 
Skuadra e futbollit e qytetit quhet "Albpetrol", e cila arritjen me te miremirë ka daljen ne finalen e kupeskupës se ShqiperiseShqipërisë me "Partizanin" ne sezonin 93'- 94', si dhe pjesemarrjenpjesëmarrjen ne kupenkupën e kupave te EvropesEvropës ne sezonin 94'- 95'.
 
== Politika ==