Ndryshimi mes inspektimeve të "UNIX"

1 byte added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti largoj: new:युनिक्स्)
'''Unix''' ( i regjistruar si UNIX®, disa here i shkruar si Unix ose Unix® ) eshte nje sistem operativ per kompjutera fillimisht i ndertuar ne vitin 1969 nga nje grup punetoresh te [[AT&T]] ne Bell Labs, qe perfshinte Ken Thompson, Dennis Ritchie and Douglas McIlroy. Sot sistemet Unix jane te ndare ne dege te ndryshme, gjate viteve AT&T si dhe kompani te tjera fitim prurese ose jo kane kontribuar ne ndertimin e metejshem.
 
Ne vitin 2007, zoteruesit e markes se regjistruar UNIX® eshte [[The Open Group]], nje korporate standartesh per industrine. Vetem sistemet qe jane plotesisht te pajisur me certifikate Single UNIX Specification kualifikohen si "UNIX®" (te tjeret quhen "Unix system-like" ose "Unix-like").
12.730

edits