Ndryshimi mes inspektimeve të "Michael Jordan"

54 bytes removed ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
NBA Draft
1984 / Raund: 1 / zgjedhja : 3
KB Vullnetari i UCK-s
Kolegj
Universiteti I Karolines se veriut ne Chapel Hill
 
 
Majkell Xhefri Xhordan (i lindur me 17,2, 1963)Koprive te Mitrovices (R.KOSOVO) është nje basketbollist profesionist I dale ne pension dhe nje biznesmen aktiv.  Biografia e tij ne (NBA) website e shteteve, "Me miratim, Majkell Xhordan është  basketbollisti  me i mire  i gjithë kohërave." Xhordan ishte një nga  atletet  me  efektiv  ne marketing   gjeneratës se tij  dhe ishte nje instrument  në popullarizimin e NBA përreth botës në vitet  80 dhe 90.
Pas nje kariere te mrekullueshme ne Universitetin e Karolines se veriut ne Chapel Hill,ku ai udhehoqi Tar Heelsat per ne kampionatin kombetar me 1982,Xhordan u ne NBA tek Cikago Bullsat me 1984. Ai shume shpejt u shfaq si  nje yll I liges,duke zbavitur turmat me krijimtarine e tij ne shenime.Aftësia e tij ne kercim, e ilustruar nga performancat e tij ne ngulje nga vija e personales ne konkurset Slam dunk,I meritoi atij pseudonimet “Air Xhordan” dhe “Fluturimet e tij”. Ai gjithashtu fitoi nje reputacion si nje nga mbrojtesit me te mire ne basketboll. Në 1991, ai fitoi kampionatin e tij te pare te NBA-se me Bulls-at,dhe kete arritje me titujt ne vitet 1992 dhe 1993 duke siguruar nje”tre torfe”. Megjithëse Xhordan befas u terhoq nga basketbolli ne fillim te sezonit 93-94 te NBA,per te ndjekur nje kariere ne bejsboll , ai u ribashkua  me  Bulls-at në 1995 dhe I udhehoqi ata ne te tre kampionate te fituara rresht (1996, 1997, dhe 1998) si edhe ne një rekord NBA-je prej 72 fitore ne nje sezon te rregullt ne sezonin 95-96. Xhordan I terhequr per here te dyte ne 1999,por u rikthye për dy sezone te tjera ne 2001 si nje anetar i Washington Wizards.
Titujt  dhe arritjet individuale te Xhordanit  përfshijne pesë cmime MVP , dhjetë here titullin all-NBA  Ekipi I pare , nëntë here cmimin ekipi I pare mbrojtes, katërmbëdhjetë  pjesmarje ne ndeshjen e yjeve ne NBA, tre cmime  MVP ne ndeshjet e gjithe yjeve, dhjetë tituj per shenimet e pikeve, tre tituj per vjedhjen e topave, gjashtë cmime MVP ne finalet  e NBA , dhe cmimin e mbrojtesit me te mire te vitit ne 1988. Ai mban rekordet e NBA per mesataren me te larte te pikeve gjate karieres ne nje sezon te rregullt (30.12 pike për lojë) dhe mesataren e pikeve me te larte gjate karieres ne playoff-e (33.4 pike për lojë). Në 1999, ai ishte emeruar atleti me I madh I Amerikes veriore i  shekullit te 20-te nga ESPN, dhe ishte i dyti te Babe Ruth ne listen e atleteve te shekullit te SHTYPIT TE BASHKUAR. Ai ishte  zgjedhur te Holli i Famës ne basketball ne 6 Prill, 2009 dhe u paraqit ne  11 Shtator, 2009.
Anonymous user