Ndryshimi mes inspektimeve të "Diktatori"

17 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Diktator''' është sundimtari i një vendi (p.sh. absolutist apo autokratik) i cili merr pushtet vetiak absolut. Kur shtetet e tjera e quajnë kreun e një shteti të veçantë diktat...)
 
 
Termi "diktator" është i krahasueshëm, por jo sinonim me konceptin e lashtë të tiranit. Shumë nga njerëzit që kanë ardhur në pushtet në regjime të tilla si junta ushtarake, shtete një partiake dhe qeveri civile nën sundimin personal, janë përshkruar si diktatorë. Për shembull, [[Hitleri]], [[Stalini]], [[Mussolini]], [[Enver Hoxha]], [[Mao Ce Duni]] dhe [[Kim Jong-il]].
[[Sali Berisha]]
Anonymous user