Dallime mes rishikimeve të "Alergologjia"

135 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 80.80.170.120 (diskutimet) në versionin e fundit nga Cradel.)
 
 
Të buta si alergji nga bari alergjive janë tepër të përhapura në popullsi të njeriut dhe të shkaktojnë simptome të tilla si alergjik conjunctivitis, itchiness, dhe kullojnë hundët. Alergjia mund të luajnë një rol të madh në kushte të tilla si astma. Në disa njerëz, alergji të rënda të mjedisit ose allergens dietë apo për të ilaçeve mund të rezultojë në rrezik jete anaphylactic reagime dhe potencialisht vdekje. Një sërë testesh tani ekzistojnë kushtet për të përcaktoj diagnozë alergjike; këto përfshijnë testimin e lëkurës përgjigjet për të njohur allergens apo të analizës së gjakut për praninë dhe nivelet e allergen-IgE specifike. Trajtimit për alergji allergen shmangies përfshijnë, përdorimin e anti-histamines, steroid ose medikamente të tjera me gojë, e bëj i pandjenshëm immunotherapy në përgjigje të allergen, synuan dhe terapi.Alergjia krijohet edhe nga pluhurat e ndryshme , ndotja e ambjentit , aromat e ndryshme , nga pemet , lulet e tyre ne kohen e celjes ,
 
[[Kategori:Mjekësi]]
Anonymous user