Ndryshimi mes inspektimeve të "Albert II i Belgëve"

v
roboti ndryshoj: ln:Alubè II (Bɛ́ljika); cosmetic changes
v (Albert II u zhvendos tek Albert II i Belgëve. Arsyja: Pasi mund të ngatërrohet me Mretit e tjerë evropian.)
v (roboti ndryshoj: ln:Alubè II (Bɛ́ljika); cosmetic changes)
[[FiguraSkeda:King Albert II of Belgium.jpg|thumb|right|Albert II (2005)]]
 
'''Albert II''' (i lindur më [[6 qershor]] [[1934]] në [[Bruksel]] ; më emer ''Albert Felix Humbert, Theodor Christian Eugen Maria''), që nga viti 1993, është i gjashti [[Mbret|Mbreti i belgë]] nga [[Dhoma e Saksonisë dhe Koburg-Gotha]]. Ai pasoi vëllanë e tij pa fëmijë më të moshuar të fronit [[Baudouin]].
== Jeta ==
 
Albert II, Princi i Vasal, është themeluar në [[1934]] '''në Kështjellën Stuyvenberg''' në [[Bruksel]]. Ai është i biri i Mbretit të ri [[Leopold III.(Belgjikë)|Leopold III]] dhe gruaja e parë e të cilit Princesha [[Astrid e Suedi]] është nëna e tij, tashmë një vit që kur ka humbur jetën nga një aksident me makinë. Vëllai dhe motra e tij janë [[Joséphine Charlotte e Belgjikë | Joséphine Charlotte]] ([[1927]]-[[2005]]) dhe Baudouin ([[1930]]-[[1993]]). Përveç kësaj, ai ka një tjetër vëlla prej babe [[Alexander]] (* 1942) dhe dy gjysma Marie-Christine (* [[1951]]) dhe Marie-Esmeralda (* [[1956]]) nga martesa e dytë e babait të tij.
 
Në fillim të [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë botërore]], princi iku me vëllai dhe motra e tij të parë në [[Francë]] dhe më pas në [[Spanjë]]. Megjithatë, ata u kthyen në [[Belgjikë]] më [[1940]] ku dhe ka jetuar në [[Laeken]] dhe në [[Ciergnon]]. Më [[1944]] ai, babai i tij, vellai dhe motra shkojnë në [[Gjermani]] dhe më vonë në [[Austri]]. Pas çlirimit [[1945]] deri në [[1950]] familja jetoj në [[Pregny]] të [[Zvicër|Zvicrës]].
 
[[FiguraSkeda: 2 Euro belgique.gif | thumb | la | Albert II i Belgjikës në kartëmonedhë dy euroshe]]
Princi '''Albert''' është martuar në [[2]] [[Korrik]] [[1959]], me princeshën italiane [[Paola Ruffo di Calabria]] (l. [[1937]]). Me këtë, ai ka tre fëmijë, Princi trashëgimtar [[Filip i Belgjikës | Philipp]] ([[1960]] *), Princesha [[Astrid i Belgjikës | Astrid]] ([[1962]] *) dhe Princi [[Laurent i Belgjikës | Laurent]] ( [[1963]] *).
Nga [[1962]] në [[1993]] Albert ishte Kryetar Nderi i Bordit të Zyrës së Tregtisë të jashtëm [[Belgjika|belge]]. Në këtë rol ai bënte më shumë se njëqind misione biznesi.
Nga [[1958]] në [[1993]] ai ishte kryetari i Kryqit të Kuq [[Belgjika|belg]], këtë zyrë pastaj e mori Astrid, vajza e tij.
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 
[[Kategoria:Belgjikë]]
[[la:Albertus II (rex Belgiae)]]
[[lb:Albert II. vun der Belsch]]
[[ln:AloubèAlubè II (Bɛ́ljika)]]
[[lt:Albertas II]]
[[mr:आल्बर्ट दुसरा, बेल्जियम]]