Ndryshimi mes inspektimeve të "Adi Krasta"

766 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Adi Krasta''' është gazetar dhe prezantues i njohur [[shqiptar]].
 
Adi Krasta ka lindur në [[10 Prill 1965]] ne Tirane. Gjyshi i te atit dhe i ati i tij Shaqir Krasta kane qene mjeke, ndersa gjyshi i tij dhe vete Krasta jane diplomuar si inxhiniere. Adi Krasta ka filluar pune ne Radio Tirana, menjehere pas perdundimit te studimeve universitare ne Shkencat e Natyres, ne vitin 1990. Ai eshte caktuar ne Redaksine e Kultures te Radio Tiranes dhe ka realizuar programin "Jeta, kultura, arti". Nuk ehste shkeputuar asnjehere nga radio qe nga viti 1987. Transmetimi i pare televiziv eshte "Letersia dhe reflekset e saj ne art" qe ai e ka bashkedrejtuar me Mira Bedallin. Me Rovena Dilon ka drejtuar programin televiziv "Mbremje Kulturore" ne vitin 1991. Ne vitin 1992 ka realizuar dhe drejtuar programin-reviste "Spekter". Ne vitin 1993, 1994 dhe 1995 ka drejtuar trilogjine "12 jave" me regji te Vera Grabockes. Ne vitin 1995 Krasta kryen studime pasuniveritare ne Universitetin Shteteror te New York, ne Fredonia. Udheheqesi i punes studimore ishte Ted Schwalbe. Adi Krasta ka punuar si gazetar, si pedagog, si spiker, si prezantues në Radio dhe TV të ndryshme brenda dhe jashtë Shqipërisë, duke drejtuar dhe prezantuar shumë emisione të suksesshme, është prezantues i kalibrit ndërkombëtar gjithashtu është prezantuesi më i mirë që ka dhe vazhdon të ketë Shqipëria, me një diksion perfekt, me një plotësim itelektualintelektual të përkryer dhe me një formim kulturor ose (Background) të gjerë në sensin professionalprofesional. Çdo emision i interpretuarrealizuar e i prezantuar nga ai e ka gjithmonë suksesin e garantuar.
Adi Krasta kykonsiderohet prezantuesnga kritika dhe nga opinioni publik ne Shqiperi, Kosove e me gjere si profesionist, dinamik, energjik, sistematik, unik, ka një unitet të plotë në skenë duke demostruardemonstruar një performancë fantastike e ndërthurur kjo me gjeste dhe shprehje të goditura, ai prezanton bukur sepse e vesh interpretimin me elementelemente të komizmit, spektaklit dhe përçon gjithmonë pozitivitet tek teleshikuesit, i jep gjithë dimensionin që e kënaq njeriun. Emisionet e formatit KratsaKrasta i kalojnë të gjitha parashikimet pozitive të publikut, emisionet e tij konsiderohen gatite gatimire-realizuara vepër arti,dhe sukses i madh televiziv.
AdiGazetaret Krasta është sublimiteti i elokuencës së pakapshme, është prezantues elite, me pak fjalë ai është Mikroproçesori i Prezantimit, është kozmosi oratorikoelokuent, me një morfologji komunikimi të jashtëzakonshme, është modeli i prezantimit në Shqipëri,radio prezantuestelevizive si Adi Krasta janë shumë të vyer për Shqipërinë, stili Krast-ian ofron elementelemente të një interpretimi aktoresk, është shembull emancipimi dhe modernizimi për shoqërinë Shqiptare sepse intelekti i Adi Krastës është pasuri kombëtare, mbart virtyte të theksuara qytetare, transmeton të gjithë parametrat e duhura tek publiku.
 
[[Kategoria:Gazetarë shqiptarë]]
Anonymous user