Dallime mes rishikimeve të "Piroku"

5 bytes removed ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
== Gjeografia ==
 
Piroku ka afer 5000 banore,krejtsishtkrejt shqiptare .Eshte nder fshatrat me te medha te komunes se Bogovines.
PIROKU shtrihet kah pjesa e fundit e POLOGUT TE EPERM dhe me nje forme te padefinuar gjeometrike lidhet per rrezen e Bjeshkeve te Sharrit,bjeshke te cilat gati-gati e mbane ne preher fshatin.Nga ana e lindjes kufizohet me fushen e vet (Pirokun),ne perendim me Malet e Sharrit,ne veri me fshatin Bogovine dhe ne jug me fshatin Gradec.
Territori i fshatit kufizohet me me territorin e ketyre fshatrave:ne veri me Bogovinen dhe Zherovjanin,ne lindje me Radiovcen dhe nje pjese me Tenoven,ne jug me Gradecin dhe ne perendim me territorin e fshatit Rakovec.
Anonymous user