Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: arz:مؤتمر يالتا)
[[Figura:Yalta summit 1945 with Churchill, Roosevelt, Stalin.jpg|250px|thumb|Churchilli, Roosevelti dhe Stalini]]
Konferenca e Jaltës ishte një takim diplomatik të krerëve aleate Franklin D. Roosevelt (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), Winston Churchill (Mbretëria e Bashkuar) dhe Josif Stalin (BRSS) e cila gjendet në vendpushimin Crimean e Jaltës, 4 në 11 Shkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë i tre takimit Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjen e Gjermanisë dhe shpërndarjen e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.
== Literatura ==
906

edits