Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Figura:Yalta summit 1945 with Churchill, Roosevelt, Stalin.jpg|250px|thumb|Churchilli, Roosevelti dhe Stalini]]
Konferenca e Jaltës ishte një takim diplomatik të krerëve aleate Franklin D. Roosevelt (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), Winston Churchill (Mbretëria e Bashkuar) dhe Josif Stalin (BRSS) e cila gjendet në vendpushimin Crimean e Jaltës, 4 në 11 Shkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë i tre takimit Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjen e Gjermanisë dhe shpërndarjen e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.
 
Vendimet
 
Churchill pati shkruar:
* Rumänien: Russland 90 % – die anderen 10 %
* Griechenland: Großbritannien 90 % – Russland 10 %
* Jugoslawien: 50 % – 50 %
* Ungarn: 50 % – 50 %
* Bulgarien: Russland 75 % – die anderen 25 %
Stalin bestätigte laut Churchill den Vorschlag, indem er einen Haken auf das Blatt setzte.
 
 
== Literatura ==
* Henri Chopin: ''The conference of Yalta'', Verlag Freibord, Wien 1985.
Anonymous user