Ndryshimi mes inspektimeve të "Besëlidhja e Vjetër"

v
roboti shtoj: yo:Májẹ̀mú Láéláé largoj: fa:عهد قدیم; cosmetic changes
v (roboti shtoj: gl:Antigo Testamento)
v (roboti shtoj: yo:Májẹ̀mú Láéláé largoj: fa:عهد قدیم; cosmetic changes)
Sipas historianeve, Besëlidhja e Vjetër është krijuar midis qindvjeçarit te 5 p.e.s. dhe qindvjeçarit te 2 p.e.s., megjithëse disa pjesë të saj, si [[Torah]], dhe [[Kënga e Deboras]] (Gjykatësit 5) datojnë shumë më herët.
 
== Historia e Besëlidhjes së Vjetër ==
 
== Kanonizimi ==
 
== Besëlidhja e Vjetër dhe shkenca ==
 
== Shiko edhe ==
* [[Bibla]]
* [[Besëlidhja e Re]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
[[CategoryKategoria:Bibël]]
[[KategoriKategoria:Besëlidhja]]
[[CategoryKategoria:Tanak]]
 
[[an:Antigo Testamento]]
[[et:Vana Testament]]
[[eu:Itun Zaharra]]
[[fa:عهد قدیم]]
[[fi:Vanha testamentti]]
[[fj:Na Veiyalayalati Makawa]]
[[uk:Старий Заповіт]]
[[vi:Cựu Ước]]
[[yo:Májẹ̀mú Láéláé]]
[[zh:旧约圣经]]
[[zh-min-nan:Kū-iok Sèng-keng]]