Dallime mes rishikimeve të "Beqir Vokshi"

35 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Ajë ishte Udheheqes i [[Komuniteti i Gjakovës|Komunitetit të Gjakovës]] dhe Komandant i Ushtisë te [[Zona Neutrale e Junikut|Zones Neutrale te Junikut]]. Beqir Vokshi u Vra pas shpinde pa besisht nga " Herojt e quajtur sod si Hasan Prishtina, Azem dhe Shote Galica" të cillet i ndihmuan Kosata Peqan- it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ajë i cilli Masakroj Popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë inciatori kryesor i Kryegritjes Bolqevike, për të Rrezuar Qeverine shtetformuese të Ahmet Zogut. [[Ahmet Zogu]] e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar Vellavrasjen, e cilla kisht Filluar nga Sulmi i [[Tropojë|Tropojes]] dhe Rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
 
[[category:heronj]]
[[category:lindje 1890]]
1.621

edits