Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

44 bytes added ,  11 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: pl:Ibrahim Kodra)
[[Skeda:Ibrahim Kodra.jpg|thumb|300px]]
'''Ibrahim Shaban Likmetaj Kodra''' lindi në Ishëm më [[22 prill]] [[1918]], vdiq më [[7 shkurt]] [[2006]] në [[Milano]] ku jetonte prej 30 vjetësh. Jeta e tij në Tiranë në konviktin e shkollës “Naim Frashëri”, ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me një bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në Romë. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, Venecia, Paris, Belograd, Nju Jork, krijon raporte me piktorë të mëdhenj si Pikaso, Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me poetë, shkrimtarë, kritikë e regjisorë nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari, dhe Marotta.
 
* Expozitë personale në Princess Hall në New York, "2D Gallery" në Sassari.
 
[[CategoryKategoria:Piktorë shqiptarë]]
[[CategoryKategoria:Akademikë shqiptarë]]
[[CategoryKategoria:Lindje 1918]]
[[CategoryKategoria:Vdekje 2006]]
 
[[en:Ibrahim Kodra]]